Nad wrogiem daj nam zwycięstwo, Maryjo Matko Łaskawa. 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej.

Uroczysta Msza św. w czwartek 13 sierpnia 2020 roku, w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskiej Pradze otworzyła obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej, zaliczanej do 18 zwycięskiej bitwy w dziejach świata.  Eucharystii przewodniczył JEm kard. Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski przy współudziale bpa Romualda Kamińskiego Biskupa Warszawsko-Praskiego. Kościół Matki Bożej Zwycięskiej to jeden z czterech kościołów wybudowanych na Pradze, jako wota dziękczynne za zwycięstwo polskiego oręża i ocalenie Warszawy, ale też Polski i Europy przed bolszewikami. W świątyni zgromadzili się wierni – mieszkańcy Warszawy, oficjalni goście, członkowie Akcji Katolickiej, goście przybyli na uroczystości z różnych miejsc Polski; było około 30 pocztów sztandarowych, w tym Akcji Katolickiej. Delegacja Akcji Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej wraz z Pocztem Sztandarowym przeszła trasę z katedry św. Floriana sprzed pomnika ks. Ignacego Skorupki do VIII LO im. Władysława IV, gdzie zapalono znicze pod tablicą upamiętniająca miejsce, w którym formował się, stacjonował i skąd 13 sierpnia 1920 roku wyruszył pod Ossów 1. Batalion 236. ochotniczego pułku piechoty Legii Akademickiej, pod dowództwem ppor. Stanisława Matarewicza i ks. kapelana Ignacego Skorupki;

Kolejny dzień – 14 sierpnia 2020 r. to rocznica śmierci ks. Ignacego Skorupki. Delegacja Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej złożyła kwiaty i zapaliła znicze: przed tablicą umieszczoną na domu przy ul. Ciepłej 3, w którym urodził się ks. Ignacy, następnie na Cmentarzu Powązkowskim na grobie śp. Ignacego Skorupki. Akcja Katolicka Diecezji Warszawsko-Praskiej uczestniczyła w Mszy św. o godz. 18.00 w katedrze św. Floriana – w intencji ks. Ignacego Skorupki i wszystkich bohaterskich obrońców Ojczyzny z 1920 roku. Złożono też kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem ks. Ignacego.

Wieczorem, o godz. 18.00 z Sanktuarium MB Łaskawej wyruszyła procesja z Figurą Patronki Stolicy, która przeszła ulicami Starego Miasta. W procesji uczestniczyła p. Urszula Furtak – prezes zarządu Akcji Katolickiej w Polsce, p. Ryszard Furtak – prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, p. Bogumiła Kania Łącka – prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, p. Jacek Łącki, członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej oraz prezes Elżbieta Olejnik. O godz. 19.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył JE abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podczas Eucharystii została poświęcona Buława Hetmańska, którą następnie udekorowano Matkę Bożą Łaskawą Strażniczkę Polski. Zwycięstwo nad bolszewicką armią było zasługą dowódców Bitwy Warszawskiej i bohaterstwa polskich żołnierzy, ochotników, ludzi różnych stanów – lekarzy, naukowców, prawników, robotników i chłopów, również cudzoziemców. Ale zwycięstwo to nie było owocem tylko ludzkich wysiłków. Tu zainterweniowała Opatrzność Boża, o czym świadczy dwukrotne zjawienie się Matki Bożej na polach Radzymina i Ossowa, która osłaniała swym płaszczem walczących Polaków, a pociski mierzone w nich przez wroga odbijały się i wracały czyniąc spustoszenie wśród bolszewickiej armii.  I tak Bitwa Warszawska pozyskała określenie Cudu nad Wisłą.

Elżbieta Olejnik

galeria – patrz