Niedziela radości w oczekiwaniu na przyjście Pana

Z Maryją przemierzamy adwent. Adwent, który otworzył nam nowy rok liturgiczny pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Nasze zaangażowanie apostolskie poprzez Akcję Katolicką zobowiązuje nas, by nadal swoją formację koncentrować na Eucharystii a w sposób szczególny na jej pobożnym i z wiarą przeżywanym świadectwem obecności Boga.

Przeżywamy też czas trudny, czas epidemii. W naszych świątyniach wyznaczono limity osób. Zachęcam, by jednak z lekkością nie podejmować decyzji o rezygnacji z osobistego zaproszenia do stołu Pana. Tam czeka na nas pokarm, który daje radość, siły i życie.

W przeżywaniu Adwentu, towarzyszą nam wyjątkowo piękne Msze św. roratnie, ku czci Najświętszej Maryi Panny. Światła lampionów i zapalanie kolejnych świec na adwentowych wieńcach, nie tylko rozświetlają mrok, ale też ukazują bliskość narodzin Chrystusa. Szczególne miejsce ma w tym czasie oczekiwania niedziela radości, która ukazuje, że to tuż, tuż.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to dla naszych wspólnot diecezjalnych i parafialnych zwykle były czasem aktywnego zaangażowania. Nadchodzący tegoroczny czas na pewno wyeliminuje niektóre z naszych tradycji, zabraknie licznych wspólnych spotkań opłatkowych i wieczorów kolędowych. Nie odstępujmy jednak pomimo trudności sanitarnych, od zaangażowania się w przygotowanie naszych świątyń. Serdecznie dziękuję też za podejmowane w tym czasie akcje charytatywne od  ciepłych butów w Krakowie po szlachetną paczkę w Ełku.

Dziś w czasie pandemii, kiedy wielu z nas, zmuszona jest tylko do łączności duchowej z celebrowaną Eucharystią życzę, by poprzez dojrzałość wiary i radość w głębi każdego serca, już niebawem mroki czasu rozświetlił blask przyjścia Pana. Radujmy się!

Urszula Furtak
prezes Akcji Katolickiej w Polsce