Ossów 1920 – 2020. 100 – lecie Cudu nad Wisłą.

  14 sierpnia 1920 roku młodzi chłopcy uczniowie szkół warszawskich, żołnierze 236 pułku Legii Akademickiej wraz ze swym kapelanem księdzem Ignacym Skorupką zatrzymali tu w Ossowie nacierające na Warszawę hordy bolszewickie. W przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stał się prawdziwy cud, oto niedoświadczeni w boju młodzi żołnierze rozgromili prących od zwycięstwa do zwycięstwa bolszewików. Dziś, w 100 – lecie 18 decydującej o losach świata Bitwy Warszawskiej, chcemy oddać hołd bohaterom tamtych dni, którzy uratowali dopiero co wywalczoną niepodległość i dali Europie i światu pokój na lat 20.

  Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 14 sierpnia o godz. 19.30 w Sanktuarium Narodowym na cmentarzu wojskowym w Ossowie gdzie pochowanych jest 92 żołnierzy, którzy oddali życie broniąc Ojczyzny w 1920 roku. W „Dolinie Dębów” gdzie posadzono 96 dębów upamiętniających ofiary tragedii smoleńskiej odsłonięto pomnik – popiersie Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka. Jest to już 28 pomnik upamiętniający ofiary tej tragedii i jedyna taka aleja w Polsce, gdzie stoją obok siebie Prezydent z małżonką i członkowie delegacji, którzy 10 kwietnia 2010 roku udali się do Katynia aby oddać hołd zamordowanym polskim oficerom w Katyniu. Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika przez ks. Biskupa Romualda Kamińskiego ordynariusza diecezji warszawsko–praskiej, poświęcona została figura Michała Archanioła pogromcy szatana, patrona diecezji i powiatu wołomińskiego jako wotum w 100 – lecie Cudu nad Wisłą. Kolejne uroczystości odbyły się już przy krzyżu w miejscu śmierci kapelana 236 pułku piechoty Legii Akademickiej ks. Ignacego Skorupki. Była podniosła atmosfera, przemowy, apel poległych, modlitwa , którą w intencji żołnierzy 1920 roku poprowadził ks. Biskup Romuald Kamiński. Następnie licznie przybyłe delegacje – wojska, parlamentu, stowarzyszeń, władze gmin powiatu wołomińskiego złożyły wieńce i kwiaty. Pierwszy dzień uroczystości zakończono salutem artyleryjskim.

  Główne uroczystości zaplanowane na dzień 15 sierpnia, w święto polskiego żołnierza i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się jak co roku przy krzyżu w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki. Tego dnia do Ossowa na obchody 100 – lecia Bitwy Warszawskiej przybyła delegacja Akcji Katolickiej na czele z Panią Urszulą Furtak – Prezesem Krajowego Zarządu Akcji Katolickiej, P. Ryszard Furtak – Prezes Zarządu Diecezjalnego AK Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, P. Bogumiła Kania-Łącka – Prezes Zarządu Diecezjalnego AK Archidiecezji Poznańskiej z mężem Jackiem Łąckim, P. Tadeusz Kulik – Wiceprezes Zarządu Diecezjalnego AK Archidiecezji Warszawskiej, P. Katarzyna Jasińska – Prezes Zarządu Diecezjalnego AK Diecezji Warszawsko-Praskiej, P. Marek Kroczek – Wiceprezes Zarządu Diecezjalnego AK Diecezji Warszawsko-Praskiej, P. Robert Denis-Wiceprezes Zarządu Diecezjalnego AK Diecezji Warszawsko-Praskiej, P. Mirosław Bujalski – Wiceprezes Parafialnego Oddziału AK przy parafii Świętej Trójcy w Kobyłce.

Po krótkiej modlitwie przy krzyżu w szyku procesyjnym udaliśmy się do kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej na wojskowy cmentarz . Tu o godz. 9.30 przy polowym ołtarzu ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w koncelebrze z ks. Biskupem Romualdem Kamińskim Biskupem Diecezjalnym Diecezji Warszawsko-Praskiej i licznie przybyłymi księżmi z terenu diecezji i kraju, odprawił uroczystą Mszę Świętą za żołnierzy 1920 roku. We Mszy Świętej uczestniczyły licznie przybyłe na uroczystości delegacje rządu, kancelarii Prezydenta, parlamentu, delegacje z kraju i zagranicy m.in. z USA, Brazylii, Mołdawii czy najliczniej reprezentowana delegacja z dalekiej Japonii. W czasie Mszy Świętej Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski J.E. ks. abp. Stanisław Gądecki ukoronował obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który od lat 30. XX wieku znajduje się w naszym Sanktuarium Narodowym w Ossowie.

  Po Mszy Świętej licznie przybyłe na uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty na mogile żołnierzy, którzy tu w 1920 roku zginęli w Ossowie. Kwiaty złożyła również Akcja Katolicka na czele z Panią Prezes Urszulą Furtak. Na tym zakończyły się oficjalne państwowe uroczystości w Ossowie. O godz. 14 rozpoczął się piknik wojskowy i pokaz sprzętu bojowego polskiej armii.

  Po zakończeniu części oficjalnej udaliśmy się wraz z przybyłymi gośćmi do nieodległej Kobyłki, ledwie 5 km. od Ossowa. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania na miejscowym cmentarzu parafialnym. Cmentarz jest taką swoistą historią, gdzie zapisane są wydarzenia i ludzie, którzy tworzyli jego historię. To tutaj znajduje się mogiła żołnierzy Powstania Kościuszkowskiego przedostatniej przed Rzezią Pragi, bitwy. Po stoczonej 26 października 1794 roku bitwie z wojskami rosyjskimi tu na cmentarzu parafialnym pochowano ponad 450 żołnierzy. Na naszym cmentarzu znajduje się również mogiła żołnierzy 1920 roku, która na 100 – lecie bitwy została przez parafian i oddział parafialny Akcji Katolickiej przy Parafii Świętej Trójcy w Kobyłce pięknie odrestaurowana. Po krótkiej modlitwie przy mogile z 1920 roku udaliśmy się do grobu ks. Sylwestra Zycha, naszego parafianina, skrytobójczo zamordowanego przez nieznanych sprawców w 1989 roku. W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się przy grobie Stanisława Szpotańskiego pisarza i polityka, który ostatnie lata swojego życia spędził w Kobyłce i tu napisał 11 swoich powieści historycznych. Pochowany został w 1936 roku a Związek Literatów Polskich fundując mu pomnik napisał „Żył i pisał dla Polski”. Był zdeklarowanym antykomunistą i może dlatego przez ponad 70 lat był zapomniany a jego dorobek przemilczany. Dziś powoli to się zmienia. Ostatnim punktem pobytu naszych gości na ziemi powiatu wołomińskiego – Cudu nad Wisłą, było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Kobyłce. Kościół Świętej Trójcy zwany perłą baroku na Mazowszu, budził zachwyt u współczesnych w XVIII wieku a rodzony brat fundatora świątyni bp. Marcina Załuskiego również biskup Józef Załuski nazwał go kościołem wspaniałym, który mógłby stać w Rzymie. Dziś kościół jest równie piękny jak za czasów jego fundatora i zrobił duże wrażenie na naszych gościach. Kościół nasz jest wybitnym dziełem sztuki zarówno pod względem architektonicznym jak i artystycznym. W bazylice jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Po krótkiej modlitwie i zrobieniu wspólnego zdjęcia zakończyliśmy jakże piękny i bogaty w wiele wydarzeń dzień – dzień chwały polskiego oręża i święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  Bóg dał to szczęście i łaskę uczestniczenia w tym wielkim święcie. Trumf Matki Bożej Zwycięskiej na polach Ossowa przed stu laty, która prowadziła polskich żołnierzy do boju i uratowała Polskę i świat przed zalewem komunizmu. Wierzymy, że i dziś uratuje nasz kraj i świat przed zalewem nowego może groźniejszego neokomunizmu świata bez Boga i wartości. Dziś prowadzimy wojnę może nie na bagnety, ale jest to wojna cywilizacji i z Bożą opieką zwyciężymy. „Bo któż jak Bóg”.

 Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
przy parafii Świętej Trójcy w Kobyłce
Mirosław Bujalski i Robert Denis

galeria – patrz