Radzymin, wypełnić dług wdzięczności.

Radzymin, poświęcenie w figury Matki Bożej Łaskawej, wotum wdzięczności za ocalenie Ojczyzny przed nawałą bolszewicką w roku 1920, to ważny punkt w bogatym programie obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Uroczystość miała miejsce w niedzielę 16 sierpnia w Sanktuarium im. św. Jana Pawła II. O godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Mszę św. koncelebrowali bp Marek Solarczyk, sufragan warszawsko-praski, bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej oraz liczne grono kapłanów. W homilii ksiądz biskup Romuald Kamiński podkreślił szczególne znaczenie interwencji Matki Bożej w Bitwie Warszawskiej. Zjawienie się Maryi w Ossowie i w Wólce Radzymińskiej wywołało popłoch w szeregach armii bolszewickiej i ostatecznie przechyliło szalę zwycięstwa na stronę Polaków. Hierarcha przypomniał także – sięgającą XVI wieku – historię kultu Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski. Po homilii Ksiądz Biskup Ordynariusz wraz z księżmi biskupami Markiem Solarczykiem i Henrykiem Ciereszką oraz z księdzem Krzysztofem Ziółkowskim, proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II, dokonali odsłonięcia i poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej. Autorami projektu figury są Maciej Aleksandrowicz i Grzegorz Witek, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (na Wydziale Rzeźby). Statua ma ok. trzech metrów wysokości i jest odlana ze spiżu. Została ustawiona na wyniosłym, siedmiometrowym cokole. Przedstawia Maryję w stanie błogosławionym, która trzyma w rękach złamane strzały. Figura ta wzorowana jest na obrazie Matki Bożej znajdującym się w kościele o.o. Jezuitów na Starym Mieście w Warszawie. Jak podkreślił bp Romuald Kamiński, figura powstała z potrzeby serca i jest wyrazem szczerej wdzięczności za ocalenie Ojczyzny.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, generałowie Wojska Polskiego, kombatanci, pielgrzymi, delegacje stowarzyszeń katolickich i poczty sztandarowe. Wśród oficjalnych gości byli Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej i Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Akcję Katolicką na uroczystościach w Radzyminie reprezentowali: prezes KIAK Urszula Furtak, prezes AK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiła Kania – Łącka, Jacek Łącki, prezes AK Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej Ryszard Furtak, prezes Archidiecezji Warszawskiej Elżbieta Olejnik i wiceprezes Tadeusz Kulik, prezes AK Diecezji Warszawsko-Praskiej Katarzyna Jasińska. Obecny był także poczet sztandarowy Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Nasze Stowarzyszenie złożyło w darze przeznaczonym na wyposażenie Sanktuarium św. Jana Pawła II: cztery świece ołtarzowe (Diecezja Warszawsko-Praska); cztery lichtarze ołtarzowe (KIAK); kociołek na wodę święconą i kropidło (Archidiecezja Warszawska).

Po zakończonej Mszy św. przedstawiciele Akcji Katolickiej udali się na Cmentarz Wojenny 1920. W tym miejscu, w Radzyminie modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Polsce w 1999 roku. Papież wypowiedział wtedy słowa, które są dla nas wielkim zobowiązaniem: „Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem”.

Katarzyna Jasińska,
prezes AK Diecezji Warszawsko-Praskiej

galeria – patrz