Spotkanie online Rady ds. Apostolstwa Świeckich w nowym składzie

Najważniejsza w apostolstwie jest miłość do Kościoła. Bez miłości nie ma dynamicznego działania – powiedział bp Adrian Galbas SAC podsumowując spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, które odbyło się w nowym składzie.

W sobotę 5 grudnia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. Apostolstwa Świeckich, której przewodniczył bp Adrian Galbas. W spotkaniu udział wziął również bp Józef Guzdek, wiceprzewodniczący Rady i wszyscy członkowie. Spotkanie odbyło się w trybie online. Głównym celem było ustalenie kierunków działania Rady, które wypływają z najważniejszych obecnie potrzeb zarówno osób świeckich, jak też duchownych. Na pierwszym miejscu znalazła się potrzeba formacji. W związku z tym Rada planuje organizację ogólnopolskich rekolekcji dla wszystkich liderów ruchów i wspólnot działających w Kościele oraz świeckich i duchownych pracujących na rzecz apostolstwa. Wśród potrzeb ważne jest też wsparcie działań na rzecz obrony życia, większa promocja inicjatyw modlitewnych (jako przykład wymieniona została inicjatywa świeckich z archidiecezji krakowskiej, w której milion dzieci modli się na różańcu), organizacja debat społecznych i konferencji.

Z okazji Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego Rada zaplanuje także działania, które będą wsparciem w przygotowaniach do beatyfikacji Prymasa Polski.

Spotkanie miało charakter organizacyjny, ale też refleksyjny. Członkowie podjęli próbę analizy obecnej sytuacji Kościoła w Polsce w kontekście pracy apostolskiej.

Bp Józef Guzdek podkreślił podczas spotkania, że w apostolstwie ważna jest rozmowa i współpraca między duchownymi a świeckimi, ale świeccy powinni też umieć odważnie walczyć na pierwszej linii frontu. „Apostolstwo wymaga dynamizmu wiary” – powiedział bp Guzdek.

Ks. Piotr Mazurkiewicz, dzieląc się wieloletnim doświadczeniem współpracy z osobami świeckimi, nie tylko w Polsce, zwrócił uwagę, że punktem wyjścia do efektywnej działalności apostolskiej jest miłość do Kościoła. „Świeccy, którzy z miłością podejmują działanie, potrzebują zdecydowanego wsparcia i akceptacji duchownych” – zaznaczył.

Członkowie Rady dyskutowali o sytuacjach, w których tego wsparcia brakuje. Dlatego na kolejnym spotkaniu przedstawione zostaną konkretne propozycje mające na celu wzmocnienie dobrych inicjatyw osób świeckich. Powstanie też specjalna strona internetowa, która ma stanowić centrum informacji o wszystkich inicjatywach apostolskich.

Rada ds. Apostolstwa Świeckich rozpoczęła nową kadencję w październiku 2020 r. Inicjując swoją działalność organizowała wspólnie z o. Paulinami Jasnogórską Narodową Nowennę o Jedność i Pokój (w dniach od 3 do 11 listopada) oraz Jasnogórskie Rekolekcje dla Wszystkich, które rozpoczął Prymas Polski abp. Wojciech Polak. W trzydniowych rekolekcjach, które można było śledzić online na kanale YouTube Jasnej Góry, udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. W ramach rekolekcji zorganizowana została także debata z udziałem świeckich i duchownych pt: „Podzieleni/połączeni”, którą na żywo śledziło ok. 9 tys. użytkowników.

Rada ds. Apostolstwa Świeckich / BP KEP

Źródło KEP