Totus Tuus Maryjo. Pielgrzymka Akcji Katolickiej w Polsce na Jasną Górę.

W piątek 19 czerwca członkowie Akcji Katolickiej pielgrzymowali na Jasną Górę. W bieżącym roku Ogólnopolska Pielgrzymka naszego stowarzyszenia ze względu na pandemię koronawirusa pozbawiona była charakteru masowego. Symboliczne delegacje z diecezji całego kraju wraz z zarządem krajowym i asystentem KIAK, biskupem Mirosławem Milewskim, zawierzały dzieło apostolskie laikatu zrzeszonego w Akcji Katolickiej Matce Bożej Królowej Polski. TV Trwam, TVP3 oraz media jasnogórskie zapewniły członkom i sympatykom Akcji Katolickiej duchową łączność poprzez transmisję Mszy św. i Apelu Jasnogórskiego.

Przypadającej w roku celebrowania setnej rocznicy urodzin patrona naszego stowarzyszenia św. Jana Pawła II pielgrzymce przyświecało hasło: ?Totus Tuus Maryjo?. Pielgrzymka, jak zaznacza prezes KIAK, Urszula Furtak: ?Stanowi okazję do zawierzenia wszystkich trudnych sytuacji rodaków, wołaniem o umocnienie wiary i nadziei w czasie pandemii. Modlimy się szczególnie za rodziny dotknięte chorobą oraz za tych, którzy stracili życie. Nade wszystko polecamy Bogu wszystkie służby, niosące pomoc drugiemu człowiekowi w czasie pandemii?.

Przypadająca w przededniu setnej rocznicy chrztu św. Jana Pawła II Pielgrzymka stanowiła okazję do przypomnienia teologicznego nauczania dotyczącego partycypacji wiernych świeckich w kapłańskim, prorockim i królewskim urzędzie Chrystusa.

Nawiązując do zasady uczestnictwa laikatu, w potrójnym urzędzie Chrystusa – kapłana, proroka i króla, bp Mirosław Milewski, zaznaczył, że: ?Kościół potrzebuje czytelnego zaangażowania i wyrazistego świeckich katolików?. Dodał przy tym, że istnieje pilna potrzeba uformowania ?świadomych, głęboko wierzących świeckich, którzy, niekoniecznie przez spektakularne akcje, ale przez to, co zawsze jest ważne w chrześcijaństwie; przez miłość bliźniego, szacunek do człowieka, stosunek do życia, do kwestii politycznych, będą ten świat przemieniać, ewangelizować, będą solą ziemi?.

Artur Dąbrowski
rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce

galeria – patrz (foto.: R.Furtak – 1-15, A. Dąbrowski 16-31)