Uroczystość św. Wojciecha Patrona Polski i Akcji Katolickiej

Kolejna zmiana planów. Bez sztandarów i licznej akcyjnej asysty odbędzie się w Gnieźnie tegoroczna uroczystość ku czci Św. Wojciecha Głównego Patrona Polski, ale też Akcji Katolickiej w Polsce.  Podobnie jak inne uroczystości Kościoła w czasie stanu panującej pandemii odwołano zaplanowane w Gnieźnie na ten uroczysty czas spotkanie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej z udziałem w nieszporach, procesji i głównych uroczystościach Święto Wojciechowych.

Na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej odnajdujemy informację, że zaplanowany w dniach 25-26 kwietnia doroczny odpust ku czci św. Wojciecha odbędzie się w radykalnie ograniczonej formie. Decyzją Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka celebrowana będzie tylko Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej. Nie odbędzie się tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i liczne wydarzenia towarzyszące, które z okazji odpustu co roku są organizowane. W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 13.00 w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana będzie tylko Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka. Liturgia będzie transmitowana w TVP Polonia. ?Proszę o duchową łączność i modlitwę do miłosiernego Boga za wstawiennictwem św. Wojciecha o ustanie pandemii? ? zachęca nas Prymas Polski.

Zapraszam wszystkich członków Akcji Katolickiej, którzy już zaplanowali swoje osobiste trwanie przy relikwiach Świętego i trzeba było je odwołać, ale też każdego z as drodzy członkowie Akcji Katolickiej, by swoje przymierze z Bogiem umacniać za przyczyną Św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Do spotkania podczas duchowej łączności w tym trudnym dla każdego z nas czasie.

Św. Wojciechu, wstawiaj się za nami!

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce