Akcja patriotyczna.  Pamiętajmy o bohaterach.

W ramach akcji „Zapal znicz na grobie bohatera”. Akcja Katolicka w Polsce zbiera informacje na temat miejsc pochówku bohaterów, osób zaangażowanych w działalność patriotyczną i niepodległościową.  Celem Projektu,  realizowanego przy współpracy z Kancelarią Premiera Rady Ministrów i Fundacja Polska Miedź S.A., jest stworzenie szerokiego rejestru grobów, które zostały zapomniane i zniszczone.

– Chodząc po cmentarzu, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że właśnie mijamy groby ludzi, którzy tak bardzo dużo zrobili dla naszej ojczyzny. Wielu z nich oddało za nią życie. Musimy zadbać o ich pamięć, jesteśmy im to winni – mówi „Gościowi” Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Do tej pory dzięki działalności Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej udało się pozyskać informacje na temat ok. 900 miejsc pochówku polskich bohaterów. W śród nich znaleźli się m.in. powstańcy styczniowi. W rocznicę tamtego zrywu niepodległościowego 22 stycznia br. znicze zapłonęły na ich grobach w pięciu diecezjach: warszawskiej, krakowskiej, katowickiej, poznańskiej i radomskiej. – Zapalili je członkowie naszego ruchu. Wielu z nich zabrało na cmentarze swoje wnuki. W ten sposób pamięć o wielkich patriotach jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – mówi Urszula Furtak.

Twórcom projektu chodzi nie tylko o upamiętnienie bohaterów przy okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych czy np. w Dzień Zaduszny. Zależy im także na tym, aby groby zasłużonych Polaków były na co dzień bardziej widoczne. Stąd pomysł na oznaczenie ich specjalną tabliczką z napisem „Grób bohatera”. – Grafika jest już gotowa, a po zakończeniu zbierania informacji na temat lokalizacji grobów wraz z partnerami akcji przejdziemy do fazy realizacji – tłumaczy Urszula Furtak. I dodaje, ze wiele grobów wymaga renowacji, a w niektórych miejscach trzeba wybudować nowe pomniki. Dlatego trwają prace nad projektem tzw. nagrobka bohatera.

Do końca kwietnia br. na adres akwpl@ak.org.pl można wysłać zgłoszenie dotyczące grobów wymagających upamiętnienia. W wiadomości e-mail zatytułowanej „Grób bohatera” powinny znaleźć się następujące informacje: imię i nazwisko, miejscowość, miejsce pochówku (cmentarz, kwatera, rząd) oraz krótka notatka dotycząca bohatera (np. miejsce służby lub działalności konspiracyjnej). Mile widziane jest zdjęcie grobu. Wszystkie zgłoszenia zostaną później zweryfikowane przez historyków. Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie internetowej ak.org.pl, w zakładce „Projekt Grób Bohatera”, oraz pod numerem telefonu 785 138 585.

Maciej KOLBARCZYK                                                                                    

Źródło: Gość Niedzielny nr 12 rok XCVIII 28 marca 2021, str. 9