Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej

Już w najbliższą niedzielę 12 września 2021r., odbędzie się długo oczekiwana beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Centralnym wydarzeniem będzie Uroczysta Msza Św. beatyfikacyjna o godz. 12.00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Weźmie w niej udział Zarząd KIAK oraz reprezentacje Akcji Katolickiej z wielu diecezji.

Przygotowaniem do beatyfikacji były dla wielu z nas rekolekcje, spotkania konferencyjne i wykłady. Stanowiły powrót do nauczania Prymasa Tysiąclecia, jego wielkiego zatroskania o naród i rodzinę. Z wielkim dziękczynieniem Bogu przeżyjmy oczekiwaną beatyfikację by przyniosła naszej Ojczyźnie błogosławione owoce.

Uroczystość transmitować będą na żywo wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne a także portale internetowe. W przeddzień beatyfikacji 11 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. „Soli Deo”.

Wśród innych wydarzeń wieczorem 12 września br. w warszawskim Multikinie Złote Tarasy, znajdzie się premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Film przywołuje mało znany wątek w biografii kard. Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim. Pokazuje też postać Matki Róży Czackiej i jej pracę na rzecz innych. Wojenna zawierucha i trudne decyzje, z którymi musieli się wówczas zmierzyć przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku nauczania Prymasa. Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

W Domu Arcybiskupów Warszawskich 8 września odbyła się prezentacja wznowionej publikacji „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza. Warto przypomnieć, że Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci.

8 września w Rzymie Papież Franciszek, zawierzył Polaków wstawiennictwu świętych. „Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wyrażam radość z bliskiej już beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia: «Wszystko postawiłem na Maryję» i ufność matki Elżbiety Róży pokładana w Krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu – podkreślił Papież. – O kardynale Wyszyńskim św. Jan Paweł II wypowiedział historyczne słowa: «Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża-Polaka, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła». Niech Bóg błogosławi Polskę. Niech was wspierają wasi wielcy święci i błogosławieni.“

W imieniu Zarządu KIAK życzę wszystkim pięknego przeżycia uroczystości beatyfikacyjnej. Nie ustawajmy w czynieniu dobra a dana nam „odsiecz z Nieba” niech w tym trudnym czasie będzie dla Polski zbawienna.

Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce