Pan powołał do siebie Ks. Zbigniewa Kulika

W dniu 6 listopada 2021 r. w szpitalu w Szczebrzeszynie zmarł ks. Zbigniew Kulik. Żegnamy niestrudzonego kapłana, któremu niezwykle bliski był kult bł. Stanisława Kostki Starowieyskiego a także wszystkich 108 błogosławionych męczenników. Niestety nie doczekał przygotowywanej z  wielkim zatroskaniem jubileuszowej rocznicy wyniesienia ich na ołtarze.

Śp. Ksiądz Zbigniew pracujący ostatnio w parafii rzymsko-katolickiej p.w. Miłosierdzia Bożego w Siennicy Nadolnej to pomysłodawca i organizator wielu spotkań i wydarzeń, autor książki „Bł. Stanisław Kostka Starowieyski 1895-1941 działacz Akcji Katolickiej. Cztery tajemnice zwykłego człowieka”, wydanej przez Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnię w Sandomierzu w 2015 r. Osobą Stanisława Starowieyskiego był zafascynowany o wiele wcześniej. Kiedy był na pierwszym roku Seminarium przyjechał do Łaszczowa z przedstawicielami Rodziny Szeptyckich, którzy przez bezsensowny zakaz władz komunistycznych, mogli dopiero teraz, po raz pierwszy od czasów wojny, odwiedzić swoje dawne miejsce zamieszkania. Trzeba tutaj wspomnieć, że śp. ks. Kulik w l. 90-tych XX w. napisał pracę magisterską poświęconą Stanisławowi Starowieyskiemu, która wykazała, że życie i postawa tego świeckiego człowieka zasługuje na miarę świętego. Biskup Bolesław Pylak ubogacony tą wiedzą wniósł kandydaturę Stanisława Starowieyskiego do procesu beatyfikacyjnego. 13 czerwca 1999 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie papież Jan Paweł II beatyfikował Stanisława Kostkę Starowieyskiego w gronie 108 Męczenników II wojny światowej.

W zmarłym Kapłanie żegnamy wielkiego przyjaciela Akcji Katolickiej. Swoim zapałem dzielił się nie tylko w archidiecezji lubelskiej i w diecezji zamojsko – lubaczowskiej, ale promieniował nim na cały kraj.

Uroczystości pogrzebowe poprzedzą Msze św. żałobne, które zostaną odprawione 11 listopada (czwartek) o godz. 17.00 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Siennicy Nadolnej a także w dniu pogrzebu 12 listopada (piątek) o godz. 12.00 w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie (Diecezja Zamojsko-Lubaczowska).

Śp. Ksiądz Zbigniew Kulik urodził się 15 września 1960 r. w Łaszczowie (diec. zamojsko-lubaczowska), święcenia prezbiteratu przyjął 22 grudnia 1984 r. w Zamościu. Wspólnie dziękujmy Bogu za dar Jego życia, a Jego duszę polecajmy Bożemu Miłosierdziu. Niech Pan przyjmie Cię do grona zbawionych.

W imieniu Zarządu KIAK

Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce