Spotkanie Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich

W piątek 17 września br. obradowała kolejny raz w systemie online Rada ds. Apostolstwa Świeckich. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad zbliżającym się Synodem, który zostanie otwarty w Rzymie 9-10 października, a w Kościołach lokalnych 17 października, i zakończy się XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem jest „O Kościół synodalny: komunia, uczestnictwo i misja” w Rzymie w 2023 roku.

Członkowie Rady zapoznali się z propozycją pytań do refleksji synodalnej zawartych w Dokumencie Przygotowawczym Synodu a także z vademecum synodalności. Tekst przygotowawczy ma być narzędziem pomocnym szczególnie w pierwszej fazie Synodu, która opiera się na słuchaniu i konsultacji w Kościołach lokalnych. Profesor Uniwersytetu Śląskiego oraz członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich dr hab. Aleksander Bańka, jako jedyny świecki został oddelegowany przez KEP by reprezentować Polskę na uroczystej inauguracji Synodu w Rzymie.

Wśród innych tematów znalazła się sprawa organizowanego szerokiego spotkania w Sali Papieskiej na Jasnej Górze, w dniach 5-7 listopada 2021r. oraz przyszłorocznej konferencji o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim a także o akcji „Milion Dzieci modli się na różańcu”. Więcej o tej międzynarodowej akcji, która odbywa się raz w roku, a w bieżącym przypadnie na 18 października można znaleźć na stronie: www.modlitwamilionadzieci.pl

Modlitewna inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ma na celu przywrócenie wiary w moc modlitwy. Ogólnoświatowa kampania jest zaproszeniem by przypomnieć sobie słowa Matki Bożej z Fatimy, że dziecięca i ufna modlitwa różańcowa może naprawdę zmienić świat, pokonać zło i przynieść pokój.

Urszula Furtak