Uroczystość ku czci św. Andrzeja Boboli

W niedzielę 16 maja br. w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie była sprawowana uroczysta Msza św. w liturgiczne wspomnienie Świętego.  Uroczystość była też rozpoczęciem peregrynacji relikwii św. Ignacego Loyoli – założyciela zgromadzenia jezuitów, wraz ze specjalnie przygotowaną ikoną do jezuickich kościołów obu Prowincji – Wielkopolsko-Mazowieckiej i Prowincji Polski Południowej, ustanowionych świątyniami jubileuszowymi.

Mszy św. przewodniczył JE biskup Piotr Jarecki, który przed rozpoczęciem Eucharystii pobłogosławił ikonę św. Ignacego Loyoli.  Homilię wygłosił Ojciec Andrzej Majewski SJ – przybliżył postać św. Ignacego i jego drogę do świętości.

Ogłoszony przez generała jezuitów Rok Ignacjański upamiętnia nawrócenie św. Ignacego Loyoli. Obchody na całym świecie potrwają od 20 maja 2021 do 31 lipca 2022 roku.  Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę dnia 20 maja 1521 roku. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego przemiany duchowej, który z próżnego rycerza zmienił go w pokornego żołnierza Jezusa Chrystusa.  Wspominając to „spotkanie” Ignacego z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę, jezuici rozpoczęli jubileuszowe obchody Roku Ignacjańskiego. Centralnym dniem uroczystości będzie 12 marca 2022 roku. W tym dniu, 400 lat temu, papież Grzegorz XV kanonizował Ignacego. Rok Ignacego Loyoli zakończy się w dzień liturgicznego wspomnienia świętego, czyli 31 lipca 2022 roku.

Uroczystość zgromadziła w dozwolonej liczbie wiernych w świątyni oraz na placu przed sanktuarium, gdzie były zainstalowane telebimy. W uroczystości uczestniczyła, jak każdego roku, Akcja Katolicka Archidiecezji Warszawskiej. W tym roku obecność wiernych, w tym Akcji Katolickiej ograniczono do symbolicznego udziału dwóch Pocztów Sztandarowych oraz delegacji Zarządu DIAK AW wiceprezesa prof. Tadeusza Kulika oraz piszącej te słowa prezes Zarządu DIAK wraz z ks. Kamilem Falkowskim, Asystentem Diecezjalnym.

Elżbieta Olejnik

galeria – patrz