Wystawa „Śladami Jezusa” w Krakowie

Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce w środę 16. czerwca. Wystawa prezentowana jest w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. To trzecie już miasto w Polsce po Warszawie i Częstochowie, które gości wystawę. Cyfrowa rekonstrukcja opowieści przenosi zwiedzającego do Jerozolimy z pierwszych lat chrześcijaństwa.

– Ta wystawa pragnie pokazać Ziemię Świętą i Jerozolimę z roku 33, a więc roku śmierci Jezusa – mówił, otwierając wystawę, metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Przypomniał pielgrzymkę Jana Pawła II do Ziemi Świętej w 2000 r. i to, że Papież w ostatnich godzinach wizyty zapragnął odwiedzić Kalwarię. – Dla niego wejście na Kalwarię po stromych schodach było cierpieniem. Wchodził, żeby móc ucałować to miejsce, gdzie stał krzyż Chrystusa. Jan Paweł II dał przejmujące świadectwo swej wiary i miłości do Odkupiciela człowieka, a potwierdził to w ostatnich dniach życia, kiedy w Wielki Piątek nie mógł być na drodze krzyżowej przy Koloseum, towarzyszył jej ze swojej kaplicy i przy ostatnich stacjach prosił o krzyż – mówił ks. abp Jędraszewski.

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszulę Furtak, podczas uroczystego otwarcia wystawy reprezentowała Grażyna Kominek, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Ekspozycja składa się z ośmiu multimedialnych sal. Specjalnie na nią stworzona została cyfrowa rekonstrukcja miejsc z Jerozolimy, w których był Jezus. Za sprawą wielkoformatowych projekcji zwiedzający mogą stanąć u stóp Golgoty i obejrzeć grób, w którym pochowano Chrystusa.

Podobnie jak w poprzednich miastach Akcja Katolicka wspiera promocję wystawy zachęcając nie tyle do jej odwiedzenia, co raczej do jej przeżycia. Warto! Zapraszamy! Centrum Jana Pawła II, ul. Totus Tuus 34, budynek Fides, poziom -1.

Grażyna Kominek