Zjednoczeni dla Kościoła. Kontynentalne spotkanie FIAC.

Trwają kontynentalne spotkania Akcji Katolickiej. W środę 3 marca miało miejsce spotkanie odpowiedzialnych za Akcję Katolicką w poszczególnych krajach w rejonie Europa-Morze Śródziemne. Całość spotkań rozpoczęło lutowe spotkanie młodych. W ubiegłym tygodniu miało miejsce spotkanie on-line dla Afryki a w przyszłym zaplanowano spotkanie dla kontynentu azjatyckiego. Kwietniowe spotkanie z Akcją Katolicką Ameryki zamknie serię spotkań kontynentalnych.

Wszystkie kraje zaprezentowały się wg tego samego schematu. Połączyła je wspólna modlitwa i bogata prezentacja. Prezesi w krótkim zarysie przedstawili swoje kraje i Kościół w liczbach. W dalszej części poznawano działania świeckich w parafiach, ruchach i stowarzyszeniach, ukazując specyfikę działania Akcji Katolickiej w danym kraju. Sporą część spotkania poświęcono pracy z młodzieżą i dziećmi a także wyzwaniom, które przed nami postawiła pandemia Covid-19.

W spotkaniu uczestniczyły: Albania, Bułgaria, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Hiszpania, Malta, Palestyna, Polska, Rumunia i Ukraina. Polską Akcję Katolicką reprezentowała prezes Urszula Furtak oraz dr Marek Kuczyński, były członek Zarządu Krajowego AK z Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Spory wkład do polskiej części prezentacji wniósł Kazimierz Kryla, wiceprezes Akcji Katolickiej w Polsce z Archidiecezji Przemyskiej.

To wirtualne spotkanie skoordynowała Maria Grazia Tibaldi Sekretarz IFCA.

Urszula Furtak
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

galeria – patrz