11 listopada Święto Niepodległości Polski

Wszędzie tam gdzie bije polskie serce świętujemy niepodległość. Powiewa biało czerwona. W Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się uroczysta Msza Święta w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pod przewodnictwem J. Em. Kard. Kazimierza Nycza, z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z Małżonką, przedstawicielami rządu i parlamentu będziemy się modlić w intencji Ojczyzny. W uroczystej Eucharystii udział wezmą także członkowie Zarządu Krajowego oraz przedstawiciele Akcji Katolickiej wielu diecezji. Podczas Eucharystii po raz kolejny zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, by zapalono ją, gdy Polska będzie wolna.

W każdej polskiej świątyni wybrzmiewać będzie dziękczynna modlitwa za odzyskaną wolność, ale też o pokój szczególnie w Ukrainie. Zawierzymy kolejny raz Bogu naszą Ojczyznę, podziękujemy za jej za rozwój. Polecać będziemy troskę o jedność w narodzie i jej szczęśliwą przyszłość, pamiętając, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze.

Już dziś serdecznie dziękuję za wiele patriotycznych inicjatyw podejmowanych przez diecezjalne instytuty i Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Od kilku dni towarzyszą nam konkursy, przeglądy pieśni, marsze, zapalanie zniczy na grobach bohaterów, apele i wieczornice. Wystawiamy sztandary. Przed nami też, już w sobotę 12. listopada Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie. Za całe bogactwo spotkań i świadectwo trudu w podejmowanych wydarzeniach patriotycznych raz jeszcze serdecznie dziękuję. Niech żyje Niepodległa!

Urszula Furtak
prezes Akcji Katolickiej w Polsce