Adwentowe oczekiwanie początkiem nowego

Wraz z rozpoczynającym się czasem adwentu kolejny raz zatrzymujemy się w oczekiwaniu na przyjście Pana z refleksją, którą rozświetla Chrystusowe światło.

W słowie skierowanym do wiernych Kościoła Abp Stanisław Gądecki przewodniczący KEP, zachęca do owocnego przeżywania najbliższych dni. Ukazuje też sens i wymiar Adwentu: „Jest to czas, który ma wiele znaczeń. Oznacza przyjście Zbawiciela w przeszłości, ale także Jego przychodzenie do każdego z nas, w teraźniejszości. Adwent zapowiada także ostateczne, eschatologiczne przyjście naszego Pana”.

Adwent to nasze oczekiwanie odmierzane kolejnymi czterema niedzielami. To czas, który przygotowuje nas do kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Przewodniczący Episkopatu składając adwentowe życzenia wskazuje też, że najważniejsze jest, aby zatroszczyć się o kwestie sumienia – „To co jest, co zawsze było i będzie ważne, to aby przyjście Pana zbiegło się z naszym dobrym przygotowaniem duchowym. Niech przygotowanie czystego sumienia odpowiada przyjściu Tego, który sam jest czysty i nieskalany” – życzy nam wszystkim abp Gądecki.

Początek Adwentu to również kolejny rok liturgiczny i duszpasterski, także w ukierunkowanej pracy formacyjnej Akcji Katolickiej w całej Polsce. Pomogą nam w tym materiały formacyjne „Wierzę w Kościół” „Przymierze Boga z ludźmi” na rok 2023, zredagowane pod kierunkiem Ks. prof. Tadeusza Borutki, któremu z serca dziękuję za trud i pomoc w umocnieniu i wzroście naszej wiary.

Wraz z nowym rokiem i programem duszpasterskim Kościoła w Polsce z hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” swoistym dopełnieniem naszej akcyjnej formacji i apostolskiej działalności są kierunki pracy Akcji Katolickiej w Polsce, zatwierdzone przez Bpa Marka Mendyka, Krajowego Asystenta Kościelnego, które trafiły już do każdego Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Asystent Krajowy wskazuje, że celem programu jest szukanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy wierzyć w Kościół?, ale też „dlaczego w Kościół wierzymy?” I dalej biskup dopowiada nam: „Celem jest pogłębienie świadomości bycia Kościołem przez wszystkich ochrzczonych. Refleksji tej nie można jednak sprowadzać do czysto teoretycznych rozważań, ale ma ona być potwierdzona odważnym i czytelnym świadectwem wszystkich, którzy w Kościele znajdują przestrzeń pogłębiania zjednoczenia z Bogiem i doświadczania wspólnoty Kościoła”.

W tematycznych zakładkach naszej strony internetowej zamieszczamy również przyjęte podczas październikowego spotkania Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej ogólnopolskie kalendarium Akcji Katolickiej, które jak zawsze bogato dopełnią inicjatywy parafialne i diecezjalne.

Niech Chrystus Światłość Świata rozświetla drogę, która przed nami!

Urszula Furtak,
Prezes Akcji Katolickiej w Polsce