Akcja Katolicka u Św. Andrzeja Boboli – Patrona Polski

16 maja 2002 roku podczas Mszy św. w Sanktuarium Narodowym na warszawskim Mokotowie, sprawowanej pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa, św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Polski.

W 20 rocznicę tego wydarzenia, tak bardzo ważnego dla Ojczyzny i Narodu Polskiego, i w święto liturgiczne, została odprawiona uroczysta Msza św., której głównym celebransem był JEm.  kard Kazimierz Nycz metropolita warszawskiego. Współcelebransami byli: abp Salvatore Pennacchio nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp praski Romuald Kamiński, który wygłosił homilię. Wokół ołtarza zgromadziło się około 50 kapłanów, natomiast świątynia była po brzegi wypełniona wiernymi – mieszkańcami Warszawy oraz pielgrzymami przybyłymi z Polski.  Wśród uczestników Eucharystii była, jak każdego roku, liczna grupa członków Akcji Katolickiej. Zarząd Krajowy reprezentowali: Janusz Leśniak i Elżbieta Olejnik. Wystawiono Poczty Sztandarowe Akcji Katolickiej, które były wraz z Zarządem DIAK AW.

W homilii bp Romuald Kamiński przypomniał życiorys Św. Andrzeja Boboli, historię Jego męczeńskiej śmierci i pośmiertnej podróży Świętego Męczennika z Moskwy przez Odessę, Konstantynopol, Brindisi do Rzymu, gdzie spoczął w kościele jezuickim Al. Gesu, by niedługo wrócić do swej Ojczyzny. Na zakończenie Mszy św., przed Relikwiami złożonymi w srebrno-kryształowej trumnie, została odmówiona Litania do św. Andrzeja Boboli oraz modlitwa do św. Andrzeja Patrona Polski.

Każdego roku Eucharystia sprawowana w święto św. Andrzeja Boboli, w sanktuarium, gdzie spoczywają Jego Relikwie, jest wielkim, głębokim przeżyciem.  Tak też było 16 maja br. Nasuwały się refleksje związane z wojną na Ukrainie i modlitwy skierowane do Św. Andrzeja Boboli – wszak jest On Patronem jedności – jedności w Ojczyźnie, w Europie i w świecie.

Po modlitwie przy Relikwiach wierni powoli opuszczali świątynię. Przed kościołem spotykali się znajomi, rodziny, a ciepły majowy wieczór sprzyjał rozmowom, wspomnieniom, refleksji i sprawiał, że nikomu nie spieszno było do domu.

W tym samym czasie, w Strachocinie – miejscu urodzin Św. Andrzeja Boboli, trwały trzydniowe uroczystości ku czci Świętego, zainaugurowane już w sobotę 14 maja pielgrzymką Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej.  Msze św., Droga Krzyżowa, modlitwa indywidualna i grupowa, wypełniały czas pielgrzymom przybywającym z pobliskich i odległych miejscowości do Sanktuarium w Strachocinie. Refren pieśni „Patronie Polski Andrzeju Bobolo, ucz nas przez życie iść za Bożą wolą!” niósł się przez łąki i pola.

Elżbieta Olejnik

galeria – patrz