Blask prawdy. XXII Dzień Papieski

Już w najbliższą niedzielę 16 października w całej Polsce obchodzony będzie XXII Dzień Papieski. Przewodzić mu będzie VERITATIS SPLENDOR („Blask prawdy”) z dziesiątej encykliki św. Jana Pawła II ogłoszonej 06 sierpnia 1993 r. Podstawowym celem encykliki stało się przypomnienie fundamentalnych prawd doktryny katolickiej z zakresu moralności, odnoszących się do różnych dziedzin ludzkiego życia, w kontekście współczesnych prób ich podważania i zniekształcania. Znajdujemy w niej wskazanie na nierozerwalny związek, istniejący między wiarą i moralnością oraz wolnością i prawdą.

Św. Jan Paweł II zauważa kryzys prawdy. W otaczającej nas przestrzeni coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu. Media zalewają nas mnożącymi się opiniami, w których odbiega się od faktu. Coraz trudniej nam odrzucić fake newsy, które udają prawdziwe informacje i posty w mediach społecznościowch.

W wielu Parafialnych Oddziałach Akcji Katolickiej, ale też diecezjalnych instytutach trwają ostatnie przygotowania do obchodów tego wyjątkowego dnia w Polsce poświęconego naszemu Św. Patronowi. W całym kraju, wzorem lat poprzednich podejmujemy na wiele sposobów organizację kolejnego Dnia Papieskiego. Okolicznościowe dekoracje świątyń i oprawa liturgiczna Mszy Świętych. W wielu miejscach zostaną poprowadzone litanie, Apele Jasnogórskie i rozważania różańcowe z nauczaniem Świętego Papieża Polaka z Jego obecnością w Świętych relikwiach. Obchodom XXII Dnia Papieskiego towarzyszyć będą spotkania i wykłady, wystawy i koncerty. Dopełnimy do złożeniem kwiatów pod pomnikami św. Jana Pawła II, wywieszeniem flag papieskich i okolicznościowych plakatów. Tradycyjnie członkowie Akcji Katolickiej pomogą w kwestowaniu na rzecz zdolnej młodzieży. Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej zaplanował na ten czas obchody Jubileuszu XXV lecia działalności.

Jak zawsze Wszystkim serdecznie gratulując pomysłów, życzę wielu radości z pomnażania dobra i przekazywania nauczania Św. Jana Pawła II w swoim otoczeniu. Wraz z naszym Świętym Patronem głośmy nienaruszalność prawa Bożego i postrzeganie swojego życia w blasku prawdy Jezusa Chrystusa. Niech „więź między prawdą, wolnością człowieka a prawem Bożym ma swą żywą siedzibę w „sercu” osoby, czyli w jej sumieniu (VS 54)”.

Św. Janie Pawle II módl się za nami.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce