Christus Vincit, Christus Regnat, Christus, Christus Imperat! Święto patronalne Akcji Katolickiej.

Już niebawem Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która w liturgii Kościoła ma szczególne miejsce. Wpatrujemy się w Jezusa Chrystusa, jako jedynego Pana, Władcę i najwyższego Króla. To dzień święta patronalnego dla nas zrzeszonych pod Jego sztandarem w Akcji Katolickiej. Niedziela ta zachęca do podsumowań i refleksji nad własnym sensem życia. Wpatrując się w Jego oblicze i idąc za Jezusem Chrystusem, doświadczamy, że to On nadaje sens naszemu ludzkiemu życiu.

W tę szczególną dla nas niedzielę, tradycyjnie od lat o godz. 9.00 z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie transmitowana będzie przez Polskie Radio Msza Św., której przewodniczyć będzie JE Biskup dr Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, Asystent Akcji Katolickiej w Polsce. Zapraszam do obecności i łączności duchowej.

W wielu diecezjach w uroczystość Chrystusa Króla w lokalnych katedrach wspólne Eucharystie połączą Seminaria Duchowne, Akcję Katolicką i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dzień ten jest, bowiem wspólnym świętem patronalnym. Naszemu świętowaniu nadamy uroczysty charakter. Wprowadzimy sztandary. W nasze modlitwy włączymy nieustającą modlitwę o pokój, ale też polecajmy sprawę powołań do kapłaństwa i apostolstwa świeckich. Podczas naszych zgromadzeń odnowimy także Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, który został proklamowany w krakowskich Łagiewnikach, z udziałem Episkopatu Polski i Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz kilku tysięczną delegację przybyłą z wielu stron Polski członków Akcji Katolickiej w dniu 19 listopada 2016r. Uroczystość Chrystusa Króla to również czas do przyjęcia nowych osób w szeregi Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Już dziś radujemy się tym faktem i życzymy by Chrystus Król nieustannie umacniał ich wszystkich w apostolskiej służbie.

Zjednoczeni pod wodzą Króla Wszechświata podejmijmy osobisty i wspólnotowy wysiłek, by Ewangelia zdobywała dojście do serc i umysłów, które nie doświadczyły Jego obecności. Nie ma, bowiem w tej naszej trudnej dziś rzeczywistości Kościoła, czegoś bardziej wartościowego jak dzielenie się Chrystusem.

Na ten czas pięknego świętowania w Diecezjalnych Instytutach i Parafialnych Oddziałach wszystkim Biskupom, Kapłanom oraz członkom Akcji Katolickiej w Polsce i za granicą, ale też Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży i wszystkim młodym, którzy wezwani przez Papieża Franciszka kolejny raz będą obchodzić Światowy Dzień Młodzieży, składam w imieniu całego Zarządu Krajowego Akcji Katolickiej podziękowania za wspólną służbę w wielu wymiarach i serdecznie życzenia. Niech Chrystus Król nieustannie umacnia wszystkich nas dorosłych, młodym i poszukujących wskazuje drogę i napełnia odwagą, każdemu niech obficie błogosławi.

Króluj nam Chryste!

W imieniu Zarządu
Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Urszula Furtak, prezes