Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Przypadające dziś święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 r. W tym dniu, w sposób szczególny, pochylamy się nad historią naszych barw narodowych oraz symbolami odwołującymi się do tradycji patriotycznej. Celebrując Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypominamy sobie nie tylko o szacunku do flagi i innych symboli narodowych, ale uczymy się „kochać Ojczyznę bardziej niż własne serce”.

Przypomnijmy, ze wybór daty święta nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń historycznych. Pierwsze, związane jest z datą 2 maja 1945 r. To właśnie w tym dniu zawieszono polską flagę na budynku Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Drugie, „dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja”.

Akcja Katolicka W Polsce zachęca nie tylko członków własnego stowarzyszenia do włączenia się w liczne uroczystości przypominające nam o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Prosimy również aby w przypadającej w bieżącym 18 rocznicy formalnego uchwalenia Dnia Flagi, wywiesić flagę państwową na domach. Dołączmy również do promowanej w mediach społecznościowych inicjatywy #mojaflaga. Aby uczestniczyć w akcji, należy wywiesić biało-czerwoną flagę, następnie zrobić zdjęcie i udostępnić je w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.