Główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski

We wtorek 3 maja na Jasnej Górze rozpoczną się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. W bieżącym roku, jak poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski „obchody te będą połączone z ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego”.

Uroczystości rozpoczną się w wigilię święta, 2 maja. Wieczorem, w Sali papieskiej o godz. 16.30 widzowie będą mogli obejrzeć monodram w reżyserii Jarosława Tochowicza – „Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa”. W roli Prymasa wystąpi aktor Teatru Ludowego z Krakowa, Piotr Piecha. O godz. 18.30 na Wałach Jasnogórskich odbędzie się Procesja Maryjna połączona z Nabożeństwem Majowym. O godz. 21.00 rozważania Apelu Jasnogórskiego poprowadzi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W dniu 3 maja sumę odpustowo dziękczynną za opiekę Maryi nad polskim narodem i wielkiego Jej czciciela kard. Stefana Wyszyńskiego o godz. 11.00 celebrować będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi homilię. Eucharystię z przewodniczącym KEP celebrować będą uczestniczący w obradach Rady Stałej biskupi oraz inni przedstawiciele Episkopatu.
W obchodach uroczystości NMP Królowej Polski na Szczycie Jasnogórskim nie zabraknie również Akcji Katolickiej. Na uroczystości zaproszona została delegacja zarządu KIAK. Łącząc się w modlitwie, dziękując Bogu za dar osoby bł. Prymasa Tysiąclecia dla Kościoła w Polsce, trwamy ufni w dziękczynieniu prosząc Go o pokój w ludzkich sercach oraz za naszą wschodnią granicą. Jednocześnie zapraszamy członków naszego stowarzyszenia do uczestnictwa w dniu 3 maja w sumie odpustowo dziękczynnej za opiekę Maryi nad polskim narodem i wielkiego Jej czciciela kard. Stefana Wyszyńskiego o godz. 11.00 w Częstochowie.
Dr Artur Dąbrowski, rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce.