Komunikat Akcji Katolickiej w Polsce w sprawie spektaklu „Radio Mariia”

Wobec spektaklu, jaki miał miejsce w warszawskim Teatrze Powszechnym Akcja Katolicka w Polsce oświadcza, co następuje:

Czas przerwać przedłużający się proces upadku i promowania niemoralności. Wielu daje się ponieść niezdrowym sensacjom i namawianiem innych do zła. Stany ludzi pogubionych i słabych moralnie wykorzystuje się do walki z dobrem i prawdą.  Czas odrzucić niezdrowe niusy i wyuzdane sztuki. Czas, by nasze życie czynić udanym i szczęśliwym a nie, udawanym i zakłamanym. Dość trosk codziennych, by dokładać człowiekowi wzór totalnego zepsucia.

Poprzez zafundowany nam spektakl kolejny raz doświadczamy prowokacji, poniżenia, naruszania i obrażania uczuć religijnych a także do nawoływania i niszczenia wszystkiego, co wiąże się z świętą wiarą Polaków. Do grona wątpliwych reżyserów, którzy kultury nie wznoszą na jej szczyty a wręcz ją niszczą, dołączyła Roza Sarkisian z Ukrainy wraz z dyrekcją Warszawskiego Teatru Powszechnego, która kolejny raz po wyjątkowo obraźliwej „Klątwie” z 2017 r., wyraziła zgodę na wystawienie skandalicznego spektaklu. Dokąd ta droga prowadzi? Gdzie odpowiedzialność za podejmowane decyzje? Kiedy nadejdzie zadośćuczynienie?

W imieniu ludzi wiary zwracamy się o stanowcze posunięcia prawne odpowiednich służb i niedopuszczanie do bezkarności takich zachowań. Przestrzeń publiczna w ostatnim czasie  zbyt często wypełniana jest nienawiścią do ludzi wierzących. Coraz śmielsze akty wandalizmu i bezpośrednie napaści stają się wyjątkowo niebezpieczne. Czas na zatrzymanie nawoływania do agresji, niszczenia, obrażania i nienawiści. Teatr Powszechny lansując scenę „wolną” od uprzedzeń i wyrzutów sumienia, zniewala wręcz i tyranizuje swoimi wytworami. Jednocześnie swoich zwolenników uwalnia od poczucia winy, dając publiczne przyzwolenie na obrazę osoby wierzącej. Zorganizowanym strukturom zła towarzyszy świadomie programowana fałszywa wizja człowieka.

Jako katolicy świeccy zrzeszeni w Akcji Katolickiej, ale zapewne przyłączą się do nas ogromne rzesze jego słuchaczy i przyjaciół, wyrażamy nasze wielkie poparcie dla polskiego, katolickiego „Radia Maryja”. Niemalże bezpośrednie użycie tytułu tej rozgłośni w obraźliwej dla nas katolików sztuce, pokazuje jak zło miota się i pragnie zawładnąć naszymi sercami. Taka napaść utwierdza nas jednak w tym, jak wiele dobra dokonuje się przez „Radio Maryja”. Wyrażamy serdeczne podziękowanie Ojcom Redemptorystom za ten niezwykły w Polsce i docierający do wielu miejsc na świecie głos katolickiego radia. Dziękujemy za TV Trwam i wszystkie inicjatywy, które uczą prawdy a mocą modlitwy umacniają jedność ludzi wierzących a nade wszystko wiarę w Jezusa Chrystusa i miłość ku Jego Matce Maryi.

W imieniu Zarządu Akcji Katolickiej w Polsce

Urszula Furtak, prezes