Komunikat Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

22 października br. we wspomnienie św. Jana Pawła II oraz przypadającą w tym dniu piątą rocznicę ogłoszenia Wielkiego Papieża Polaka patronem Akcji Katolickiej w Polsce obradowała Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej.

Gromadzący się w Domu Formacyjnym na Warszawskich Bielanach przedstawiciele Akcji Katolickiej z całej Polski, w uroczystej Mszy Św. pod przewodnictwem Bp Marka Mendyka dziękowali Bogu za wszelkie łaski i dar osoby Św. Jana Pawła II, którego relikwie uroczyście przekazano do DIAK Archidiecezji Gdańskiej oraz Diecezji Elbląskiej i Tarnowskiej.

Pierwszą część spotkania poprzedziła konferencja, podczas której redaktor Sebastian Karczewski podjął temat: „Misji katolików świeckich wobec aktualnej sytuacji Kościoła”. W odpowiedzi na zorganizowany atak na Kościół a w ostatnim czasie atak medialny na Małopolską Kurator Oświaty, Rada KIAK udzieliła poparcia Pani Barbarze Nowak oraz wszystkim działającym na rzecz kształcenia młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich, zajmując oddzielne stanowisko.

Podczas spotkania Rady procedowano, zgodnie z wymogami Statutu sprawy planów na rok 2023, przyjęto kalendarium i kierunki działalności oraz formę sprawozdań za mijający rok pracy. Zgromadzeni członkowie Rady Krajowej Akcji Katolickiej podjęli temat reakcji, na wyjątkowo śmiałe i coraz szersze atakowanie przestrzeni sacrum, napaści na kapłanów i ludzi wiary.

Służba Bogu i Ojczyźnie wpisana jest w działalność Akcji Katolickiej, dlatego też wśród wielu tematów, Rada omówiła włączenie się w obchody świętowania Niepodległości Polski, w tym zbliżający się Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej na Zamku Królewskim w Warszawie, który to jest zwieńczeniem patriotycznej działalności w wielu diecezjach. W związku z mijającą kadencją władz FIAC przedstawiono zarys organizowanego zgromadzenia międzynarodowego zaplanowanego w Rzymie w dniach 24-28 listopada oraz poprzedzające je liczne spotkania online.

Za wieloletnie prowadzenie strony internetowej Akcji Katolickiej specjalne podziękowanie przekazano Panu Mirosławowi Ciepłucha. Obradom Rady Krajowej towarzyszyły rozmowy niedokończone świeckich o misji apostolskiej poprzez dzieło Akcji Katolickiej.

Króluj nam Chryste!

W imieniu Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Urszula Furtak,
prezes Zarządu KIAK

Warszawa, 22.10.2022r.