Niech Chrystus będzie Panem naszych serc

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada br. Msza św. radiowa zgromadziła przy radioodbiornikach Członków Akcji Katolickiej działających w swoich diecezjach, aby wspólnie przeżyć i być razem duchowo w dniu święta patronalnego.

Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię JE biskup Marek Mendyk Krajowy Asystent Akcji Katolickiej. Przy ołtarzu był również ks. Kamil Falkowski Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej.

W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że czasy, o których mówi drugie czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Kolosan, były trudne i przepojone złem między władcami i między zwykłymi ludźmi. Widać było rozdarcie pomiędzy królestwem dobra i królestwem zła. Rozdarcie pomiędzy dobrem i złem w rodzinie, w życiu publicznym i społecznym, w życiu politycznym jest obecne również dziś. Jednak nikt nie jest skazany na przegraną mówił kaznodzieja. Nawiązał Ksiądz Biskup do sceny z Ewangelii wg św. Łukasza, mówiącej o ukrzyżowaniu Pana Jezusa, pomiędzy dwoma łotrami, z których jeden urągał Jezusowi a drugi nawrócił się i prosił Jezusa, aby wspomniał na niego, kiedy przyjdzie do swego królestwa. I takie zapewnienie otrzymał od Pana Jezusa.

W dalszej części homilii Ksiądz Biskup odniósł się do Akcji Katolickiej obchodzącej w tym dniu swoje święto patronalne. Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II, który w styczniu 1993 roku upomniał się o odrodzenie Akcji Katolickiej w Polsce. W słowach tych Papież wspominał Akcję Katolicką przedwojenną oraz to, że potrzebni są ludzie, którzy rozumieją Kościół. Ksiądz Biskup zaprosił do włączenia się w dzieło Akcji Katolickiej. Podkreślił, że Kościół oczekuje odważnego świadectwa wiary i modlitwy. Życzył, aby Chrystus był Panem naszych serc i prowadził po ścieżkach życia.

Oprawę liturgii przygotowali członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wystawiono cztery Poczty Sztandarowe: Akcji Katolickiej w Polsce, AK Archidiecezji Warszawskiej, AK Diecezji Warszawsko-Praskiej i POAK parafii św. Michała Archanioła w Warszawie. Mszę św. ubogacił śpiewem Chór Sursum Corda pod dyrekcją pani Emilii Melon.

Elżbieta Olejnik,
Członek Zarządu KIAK