Oświadczenie i komunikat Biskupa Marka Mendyka

Zapoznaj się z wtorkowym oświadczeniem biskupa Marka Mendyka, Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce z dnia 9.08.2022r.

Jak informowaliśmy Państwa w Oświadczeniu Akcji Katolickiej w Polsce z dnia 8.08.2022r. tygodnik NEWSWEEK opublikował wywiad z eks-klerykiem WSD w Świdnicy Andrzejem Pogorzelskim, w którym były alumn publicznie oskarżył Asystenta Akcji Katolickiej w Polsce – biskupa świdnickiego Marka Mendyka – o molestowanie seksualne.

Do kwestii zarzutów publicznie odniósł się biskup Mendyk publikując w miniony poniedziałek – 08.08.2022 w swoim oświadczeniu oraz we wtorek – 9.08.2022r. wydając komunikat prasowy. W wydanym oświadczeniu bp. Marek Mendyk zaznaczył, że opisany w tygodniku NEWSWEEK zarzut molestowania jest nieprawdą. Jednocześnie poinformował, że nie godzi się na kłamstwa i pomówienia formułowane pod swoim adresem. Jednocześnie biskup świdnicki o sprawie zażądał publicznych przeprosin.

W dzisiejszym, wtorkowym komunikacie prasowym, Asystent Akcji Katolickiej w Polsce podał do wiadomości publicznej informację, że w związku z publicznym oskarżeniem, zwrócił się ze stosownym pismem do Metropolity Wrocławskiego o wszczęcie postępowania kanonicznego w tej materii. W tym celu biskup Mendyk poinformował również Nuncjaturę Apostolską w Polsce. W komunikacie raz jeszcze zapewnił o tym, że sformułowane wobec jego osoby zarzuty są nieprawdą. Biskup zadeklarował również pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz państwowymi w celu wyjaśnienia stawianych mu zarzutów.

Dr Artur Dąbrowski rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce

 

Oświadczenie biskupa Marka Mendyka

Wobec wywiadu, jaki pojawił się w dzisiejszym wydaniu tygodnika NEWSWEEK, oświadczam z całą stanowczością, że zawarty tam zarzut molestowania jest nieprawdą. Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia.

Świdnica, dnia 8 sierpnia 2022 r.

Biskup Marek Mendyk

Komunikat prasowy Biskupa Marka Mendyka