Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Wyjątkowy czas i piękna niemal letnia pogoda, sprzyjają by nawiedzenie cmentarzy rozpocząć w tym roku nieco wcześniej. To także okazja by podjąć głębszą refleksję nad naszą drogą dążenia do świętości. Doświadczamy tego, jak mogą przygasić nas troski doczesności a tu w naszym zasięgu obcują święci, którzy posiadają tę niezwykłą moc przenoszenia nas w lepszy, piękniejszy czas. Warto poznać bliżej wiele zwyczajnych a jednak niezwykłych świętych postaci, które wręcz nas zachwycą, wskażą drogę myślenia i działania. Wciąż się rozwijajmy w tym, kogo poznajemy i z kim wchodzimy w nasze relacje. To także wpisze się w „tkanie” naszej chrześcijańskiej osobowości na co wskazywał podczas ostatniego spotkania Rady KIAK, bp. Marek Mendyk, Krajowy Asystent Akcji Katolickiej.

Drugiego listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy, którą zanosimy przed oblicze Miłosiernego Boga, by nasi zmarli dostąpili łaski życia wiecznego. Ofiarujemy za nich ofiarę Eucharystii, modlitwy wypominkowe, zapalamy światła. W trosce o dusze przebywające w czyśćcu z troską podejmujemy dobre uczynki oraz włączamy się w ofiarowaną jałmużnę. Pamiętamy w modlitwie o wszystkich zmarłych Księżach Asystentach i tych członkach Akcji Katolickiej, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Pamiętamy także o tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę podejmując troskę o ich groby, by pamięć o nich ciągle trwała.

W ten jedyny taki w roku, listopadowy czas, warto sobie zadać pytanie – jaka jest nasza wiara? Czym ją karmimy i jak wzmacniamy. Czy jest tylko doświadczeniem, z dziedzictwa po rodzicach i dziadkach? Czy my sami poszukujemy świętości? Poszukujmy świętości w Kościele, w nim jest go bez miary.

Urszula Furtak

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce