Jeszcze Polska nie zginęła!

W tym roku obchody święta niepodległości nabierają szczególnego znaczenia. Mija 105 lat, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała swój niezależny byt. Ale czy go utrzyma? Żyjemy w atmosferze powyborczej niełatwej rzeczywistości, przed nami wielka niewiadoma, a  za naszą granicą, i nie tylko, trwa wojna. Święty Jan Paweł II Wielki nauczał, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność jest „dana” i  „zadana”,  wymaga nieustannego wysiłku w jej umacnianiu i odpowiedzialnym przekazywaniu kolejnym pokoleniom. Jak przeżywaliśmy Święto Niepodległości w 2023 roku? W przeddzień tego Święta przeszedł Marsz Pamięci z Archikatedry Św. Jana Chrzciciela przed Pałac Prezydencki,  następnie przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostały kwiaty, a premier Jarosław Kaczyński wygłosił krótkie, ale ważne przemówienie.

Natomiast w sobotę 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za rozsławianie kultu Świętego Andrzeja Boboli – Patrona Polski został odznaczony Ksiądz Józef NIŻNIK, Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. GRATULUJEMY!

Centralne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, o godz. 10.00  uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem JEm Kardynała Kazimierza Nycza, homilię wygłosił JE Biskup Polowy WP Wiesław Lechowicz, w której nawiązując do słów Ewangelii podkreślił, że nie można służyć jednocześnie Bogu i mamonie. Podkreślił, że miłość i prawda to wolność. Zaapelował do nowo wybranego Parlamentu o respektowanie praw Bożych i wierną służbę naszej Ojczyźnie. Biskup swoje słowo zakończył wezwaniem „Boże, wspomnij na Polskę”.

We  Mszy św. za Ojczyznę uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. Pierwsze rzędy w świątyni zapełnili przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, ministrowie oraz przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego i wojska. Akcję Katolicką reprezentowała Prezes Zarządu  KIAK p. Urszula Furtak wraz z Małżonkiem oraz delegacja Zarządu KIAK. Wśród wiernych  wypełniających świątynię byli obecni Członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej oraz innych diecezji.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Marsz Niepodległości, któremu  przyświecało hasło „Jeszcze Polska nie zginęła”. Morze biało-czerwonych flag towarzyszyło młodym, rodzinom z dziećmi, Warszawiakom i rzeszy Patriotów z różnych miejsc Polski którzy przybyli, aby ten jeden szczególny dzień w roku, zwłaszcza w tym roku, spędzić w Warszawie i zamanifestować swoja polskość.  Całość uroczystości zwieńczy w Świątyni Opatrzności Bożej patriotyczny koncert pt. „Wolność jest w nas”.

Elżbieta Olejnik,
Członek Zarządu KIAK