Kongres: W obronie Świętego Jana Pawła II – nasze dzisiejsze Westerplatte

W wielu miastach Polski trwa wzmożony czas inicjatyw wielu środowisk katolickich, występujących w obronie Wielkiego Papieża Polaka, wywołanych atakiem stacji TVN na Św. Jana Pawła II. W Zielonej Górze zorganizowano Nadzwyczajny Lubuski Kongres Organizacji i Stowarzyszeń, który odbył się 31 marca 2023 roku. Towarzyszyło mu hasło „W obronie Świętego Jana Pawła II – nasze dzisiejsze Westerplatte”. Wzięło w nim udział wielu przedstawicieli środowisk, dla których Święty Jan Paweł II jest ważny i bliski, a którego nauczanie wytycza drogę życia w prawdzie i godności człowieka, w tym obecni byli członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Ideę Kongresu przybliżył Poseł na Sejm RP prof. Jacek Kurzępa, przybliżając zebranym nauczanie Św. Jana Pawła II, pozostawione na naszej lubuskiej ziemi, „byśmy o Bogu świadczyli w każdym środowisku, miejscu pracy i nauki”.

Gościem specjalnym Kongresu był Bp Tadeusz Lityński, Biskup Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej, który dziękował za tę inicjatywę. Wspominając Wielkiego Papieża Polaka, przywołał postać Św. Jana Pawła II ukazaną przez jego najbliższego współpracownika kard. Josepha Ratzingera podczas jubileuszu 25 rocznicy pontyfikatu.

Do szerszego wystąpienia podczas Kongresu zostało zaproszonych pięciu prelegentów w tym Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, która nawiązała do przedostatniej książki Jana Pawła II „Wstańcie, chodźmy!”, który tymi słowami zachęcał nas do żywej wiary i apostolskiego czynu. Podobnie jak Jezus wyrywał ze snu uczniów wczoraj i dzisiaj. Zestawiając dwie wielkie postacie Kościoła Polskiego bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę, późniejszego papieża, przybliżyła ich wielkie dążenie do wolnej Polski. Jako Prezes Akcji Katolickiej w Polsce, odniosła się także w tym kontekście do Akcji Katolickiej i czasu Kościoła w Polsce, doświadczającego bardzo trudnego czasu rządów komunistów. W ostatnim bloku wystąpienia przywołała List do młodych, który Jan Paweł II skierował w Niedzielę Palmową 31 marca 1985 r., spinając go z przesłaniem ze spotkania z młodzieżą na Westerplatte, kiedy to Jan Paweł II mówił do nas o tym byśmy od siebie wymagali, choćby od nas nic nie wymagano.

Kongresowemu spotkaniu towarzyszyły także wystąpienia m.in. Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna z Gorzowa Wlkp. Pana Augustyna Wiernickiego oraz ks. Prałata Eugeniusza Jankiewicza – „Święty Jan Paweł II zatroskany o jedność kontynentu europejskiego”. Nie zabrakło wspólnej modlitwy i licznych świadectw. Całość zwieńczył wspólnotowy koncert.

Ryszard Furtak,

Prezes Akcji Katolickiej

Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej