Nagrody TOTUS TUUS 2023

W sobotę 14 października br. w Zamku Królewskim w Warszawie  po raz 23  odbyła się Gala Nagród TOTUS TUUS, która od początku jest wpisana w obchody Dnia Papieskiego. Organizatorem Gali i Dnia Papieskiego jest Fundacja  „Dzieło Nowego Tysiąclecia”  powołana przez Konferencję Episkopatu Polski. Fundacja wspiera zdolną i niezamożną młodzież umożliwiając naukę w szkołach średnich i na różnych kierunkach studiów.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane są w czterech kategoriach. W tym roku nagrodzeni zostali:

  1. W kategorii „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę otrzymał prof. Paweł  Łukaszewski,
  2. W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodę otrzymał dr Paweł Grabowski,
  3. Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II”  nagrodę przyznano ks. prof.  Jarosławowi Mereckiemu,
  4. „Totus medialny” im bpa Jana Chrapka  został przyznany redakcji miesięcznika „W drodze”,
  5. Nagrodę specjalną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik – teolog, poeta i publicysta.

Nagrody wręczali hierarchowie Kościoła: kard. Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski, abp Wojciech Polak Prymas Polski, bp Artur Miziński Sekretarz Generalny KEP i bp Piotr Turzyński delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Uroczystość prowadzili  znani dziennikarze: p. Paulina Guzik i p. Grzegorz Misztal. Jak każdego roku uroczystości towarzyszyła  radosna, świąteczna  atmosfera, która stała się też okazją do spotkań i przekazania osobistych gratulacji dla nowego Przewodniczącego Prezydium KR KSM Druha Jana Cytryńskiego z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uroczystą Galę w pięknych wnętrzach Sali Lustrzanej Zamku Królewskiego zakończyło błogosławieństwo udzielone przez Kard. Kazimierza Nycza.

Akcję Katolicką w Polsce, która współpracuje z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od czasu jej powołania, reprezentował p. Janusz Leśniak, koordynator Zarządu KIAK ds. współpracy z FDNT.

Elżbieta Olejnik