OJCZE ŚWIĘTY, DZIĘKUJEMY!

18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku Święty Jan Paweł II, Papież narodził się dla Nieba. W rocznicę tego smutnego i trudnego dla nas Polaków wspomnienia, ulicami większych i mniejszych miast i miejscowości w Polsce, organizowane były Marsze Papieskie – w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II, ale też w obronie Jego autorytetu, Jego wartości, Jego nauczania, które w ostatnich tygodniach próbowano w hańbiący sposób zniszczyć. W marszach tych, które były manifestacją naszej wiary i potwierdzeniem synowskiej miłości do Papieża Polaka i ciągle żywej pamięci o Nim wzięły udział setki tysięcy Polaków.

Narodowy Marsz Papieski – można powiedzieć centralny – przeszedł ulicami Warszawy. Miejscem zbiórki było Rondo R. Dmowskiego, wokół którego od wczesnych godzin porannych gromadzili się ludzie – Warszawiacy, oraz przyjezdni z innych miast Polski. Wśród tworzącej się wspólnoty za banerem Akcji Katolickiej w Polsce zgromadzili się członkowie Akcji Katolickiej przybyli z Diecezji Radomskiej, Diecezji Kieleckiej, Diecezji Siedleckiej, Diecezji Warszawsko-Praskiej i Archidiecezji Warszawskiej. Atmosfera była wspaniała pomimo pochmurnej, a potem deszczowej pogody. Nikomu to nie przeszkadzało. Było kolorowo, nad głowami powiewały flagi papieskie żółto białe, narodowe biało czerwone ale też flagi Akcji Katolickiej. Niesiono wizerunki Św. Jana Pawła II, były transparenty, śpiewano ulubione pieśni papieża Polaka. Warto zaakcentować, że ulicami Warszawy wędrowaliśmy za transparentem „OJCZE ŚWIETY, DZIĘKUJEMY!”, którego hasło posłużyło za tytuł artykułu, przywiozła ze sobą Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej.

Po godzinie 11-tej dwustutysięczny tłum wyruszył w kierunku katedry Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Trasa marszu prowadziła ulicami: Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem. Przy Krzyżu Papieskim na Pl. Marszałka J. Piłsudskiego i przy pomniku bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego złożono kwiaty. Budujące jest to, że w marszu szli ludzie w różnym wieku: starsi, młodzież, całe rodziny z dziećmi. Po raz drugi „policzyliśmy się”. Byliśmy wspólnotą! Daliśmy świadectwo w obronie autorytetu największego z Polaków, autorytetu który w brutalny sposób próbowano zniszczyć, a tym samym zniszczyć naszą wspólnotę narodową, która wyraźnie nie podoba się Moskwie i Brukseli.

Święty Jan Paweł II przywrócił Polakom godność, uczynił nas wolnymi. W tej wielkiej manifestacji katolicyzmu i polskości, która podobnie jak pielgrzymki była swego rodzaju świętem, uczestniczyli członkowie Akcji Katolickiej z kilku diecezji, nieśli transparenty, flagi papieskie i flagi Akcji Katolickiej. Zarząd Krajowy reprezentował Janusz Leśniak członek tegoż Zarządu i prezes DIAK Diecezji Siedleckiej, który pełnił jednocześnie rolę koordynatora marszu. Obrona Świętego Jana Pawła II – Patrona Akcji Katolickiej, obrona prawdy o Nim, obrona fundamentalnych wartości, które nam przekazywał, to nasza powinność. Dlatego byliśmy w Warszawie, ale też w miastach swego zamieszkania, gdzie również odbywały się marsze, konferencje, wywiady i modlitwa.

Warszawski Marsz Papieski zakończył się Mszą św. w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, której przewodniczył i wygłosił homilię abp Józef Michalik Bierzemy udział w manifestacji w obronie prawdy o człowieku, który całe życie poświecił służbie Bogu i ludziom. Podkreślił także, że św. Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą życia.

Elżbieta Olejnik