Pamięci poległych, męczenników stanu wojennego w Polsce

Stajemy do apelu przywołując bohaterów stanu wojennego, którzy za swoje poświęcenie zapłacili najwyższą cenę. Oddajemy hołd tym, którzy ten czas okupili śmiercią.

W czasie solidarnościowej radości (sierpień 1980 – jesień 1981) społeczeństwo polskie czuło podświadomie nadchodzące niebezpieczeństwo. Wielu z nas podejrzewało, że coś jest na rzeczy, ale tak do końca nie wiedziano, o co dokładnie może chodzić. Wielu ludzi powątpiewało w trwałą zmianę na lepsze. To przeczucie stało się okrutną rzeczywistością. Władza, poddała się presji Wschodu i w imię własnego interesu zdradziła ideał wolnej Ojczyzny. 13. grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Wyprowadzono na ulice wojsko i odcięto telefony. Dziś wspominamy rozpoczęte w poprzedzającą noc okrutne aresztowania. Internowanych zostało blisko 10 000 ludzi. Szczególne represje dotyczyły ludzi związanych z Solidarnością. , prześladowania, nieludzkie przesłuchania i szykany po pacyfikacje demonstracji.

Pamięć tamtych dni jest w nas dorosłych Polakach ciągle żywa. Jest w nas poczucie obowiązku, by tamten czas w duchu prawdy pokazać ludziom młodym. Represje stanu wojennego i całego systemu komunistycznego stają się brutalnym pozbawianiem miejsc, w których człowiek może istnieć w warunkach wolności umożliwiającej jego rozwój.

Szacuje się, że w wyniku bezpośrednich i pośrednich działań władz zginęło kilkaset osób. Najkrwawszym atramentem zapisał się w historii 16 grudnia 1981 roku. Wtedy to doszło do bestialskiej pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”. ZOMO nie potrafiło poradzić sobie z górnikami protestującymi przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Zdecydowano się na użycie broni. Zginęło 9 osób, 21 zostało rannych.

W rocznicę tamtych wydarzeń zachęcamy do modlitwy w intencjach naszej Ojczyzny. Polecajmy jej losy za wstawiennictwem bł. męczennika Ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Od wielu lat jako Akcja Katolicka współpracujemy z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, które podejmuje pielęgnowanie pamięci o tamtych bolesnych wydarzeniach. Dla upamiętnienia 42. Rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach 16 grudnia zaplanowano uroczyste obchody. Rozpocznie je Msza św. o godz. 13.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, po niej przemarsz i uroczystości pod Krzyżem Pomnikiem Poległych Górników.

13 grudnia to „Dzień modlitw za ofiary stanu wojennego”, ale też społeczna trwająca od lat akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”. Zapalmy światło wolności w oknach naszych domów.

Dziś wierzymy, że nic nie jest w stanie zabić ducha normalności we wszystkich ludziach. Zawsze dojdzie do odnowy. I tak niech niemoc jednego pokolenia stanie się podstawą do stworzenia wielkości drugiego.

Urszula Furtak,
prezes Akcji Katolickiej w Polsce