Akcja Katolicka u Świętego Józefa

Już po raz czwarty Akcja Katolicka przybyła do Św. Józefa w Kaliszu, aby zawierzyć temu Wielkiemu Patronowi naszą Ojczyznę, małżeństwa i rodziny, księży biskupów i asystentów kościelnych, dzieci i młodzież, całe dzieło Akcji.

Spotkanie rozpoczęliśmy już w piątek 30 sierpnia w historycznej dzielnicy Kalisza – Zawodziu, jednym z najstarszych obszarów ciągłego osadnictwa na ziemiach polskich sięgających schyłku paleolitu, a więc nawet 11 tys. lat p.n.e. W IX wieku powstał tu jeden z najważniejszych grodów monarchii wczesnopiastowskiej, wymieniany m.in, w bulli gnieźnieńskiej z 1136 r. jako gród kasztelański. Z czasem gród utracił swoje znaczenie, gdyż książę Henryk Brodaty pobudował nowy po drugiej stronie rzeki Prosny i ten otrzymał w 1257 r. prawa miejskie od Bolesława Pobożnego. Zwiedzanie rezerwatu archeologicznego, gdzie w 2008 r. odtworzono częściową zabudowę średniowiecznej warowni z bramą wjazdową, palisadą z mostem, kamienny kurhanem, siedmioma drewnianymi chatami, dwupoziomową wieżą obronną oraz najważniejszy jej fragmentem – częścią przyziemia romańskiej kolegiaty – zakończyliśmy w kościółku pw. św. Wojciecha, zlokalizowanym obok rezerwatu. Odmówieniem. W godzinę miłosierdzia odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Gospodarz obiektu ks. prał. Andrzej Latoń, proboszcz Parafii pw. Św. Gotarda, na terenie której zlokalizowany jest i kościółek, i rezerwat, wprowadził nas w historię kościółka, którego początki sięgają nawet XII wieku, ale w obecnym kształcie i wystroju pochodzi z końca XVIII w. z 1789 r.

O godz. 18:00 w Bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa, uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Obrazu Świętej Rodziny pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium ks. prał. Jacka Ploty, który zachęcał w swojej homilii do zawierzenia siebie i dzieł Akcji Świętemu Józefowi.

O godz. 20:00 miało miejsce przygotowane przez p. Mariana Rybickiego godzinne modlitewne czuwanie w Kaplicy, wypełnione rozważaniami o Świętym Jozefie i modlitwami do tego Wielkiego i Niezawodnego Patrona, zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, wystawionym podczas całego czuwania, Apelem Jasnogórskim i uroczystym zasłonięciem Obrazu.

Sobotę 31 sierpnia rozpoczęliśmy zaproszeniem dla uczestników pielgrzymki na koncert organowy w historycznym Kościele Garnizonowym, który słynie z przepięknej akustyki. Uzdolniony młody artysta Wojciech Pietrzak zaprezentował kilkanaście utworów różnych kompozytorów, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy Carla Orffa, często we własnej aranżacji. Koncert ubogaciła śpiewem mama artysty Izabela Pietrzak. Po koncercie jego uczestnicy wysłuchali konferencji ks. prał. Sławomira Kęszki, kościelnego asystenta diecezjalnego o historii Obrazu, jego kulcie i ważnych wydarzeniach historycznych i współczesnych z nim związanych.

Następnie wszyscy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, zlokalizowany na Pl. Św. Józefa, przy Bazylice, który m.in. upamiętnia wizytę Ojca Świętego w Kaliszu 04 czerwca 1997 r. Wtedy papież Jan Paweł II przypomniał swoje słynne słowa: ”Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości”. Wybrzmiały one również w kontekście przypadającej w tym dniu 44. Rocznicy podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku i wolności, o którą tak boleśnie walczyli wówczas Polacy, a w imię której próbuje się dzisiaj zabijać nienarodzone dzieci. Złożenie wiązanki kwiatów było oddaniem czci Osobie Świętego Jana Pawła II, Patronowi Akcji Katolickiej w Polsce, a następnie w krótkiej modlitwie poprowadzonej przez Ks. Asystenta prosiliśmy Świętego o wstawiennictwo za naszą Ojczyzną, Kościółem w Polsce i Akcją Katolicką.

O godz. 12:00 rozpoczęła się Msza św. w Bazylice pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bp. Damiana Bryla, Ordynariusza Diecezji Kaliskiej, w koncelebrze z Kościelnym Asystentem Diecezjalnym ks. prał. Sławomirem Kęszką i innymi kapłanami. W nawiązaniu do czytań liturgicznych: 1 Kor 1,26-31 i Mt 25,14-30 Ks. Biskup w swojej homilii zachęcił nas do trzech rzeczy: bycia świadomym swojej tożsamości, umacniania na niej swojego powołania i roztropnego działania w dzisiejszym świecie. Razem z wami chciałbym modlić się, żebyśmy w tym zmieniającym się w świecie, w zmieniających się kontekstach społecznych, kulturowych, obyczajowych umieli rozpoznać to co jest rzeczywiście dobre, to co jest Boże i mieli odwagę tym żyć – mówił bp Damian Bryl do członków Akcji Katolickiej ( szersza relacja ze zdjęciami na stronie Radia Rodzina: www.radiorodzina.kalisz.pl ). Po Komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego piszący te słowa w obecności ks. Bp. Damiana Bryla zawierzył Świętemu Józefowi Akcję Katolicką w Polsce. Na koniec nie mogły nie wybrzmieć słowa podziękowania dla Ks. Biskupa, Ks. Sławomira, księży koncelebrujących Mszę św. za wspólnotę modlitwy w tym ważnym dla pielgrzymów dniu, za słowa w homilii umacniające nas w powołaniu i rozsądnym działaniu każdego dnia na rzecz Królestwa Bożego, ale też za wiele życzliwości dla dzieł Akcji Katolickiej. Podziękowania zostały skierowane również do wszystkich uczestników pielgrzymowania do Świętego Józefa przez te dwa dni i do wszystkich, którzy przyczynili się do jej zorganizowania. Szczególne słowa podziękowania należą się też mediom, które relacjonowały nasze spotkanie.

Robert Lis, prezes zarządu DIAK