Główne uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa Męczennika w Krakowie

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski wyruszyła w niedzielę 12 maja z Wawelu na Skałkę.

Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który w homilii wezwał Kościół w Krakowie i w Polsce do „szczerej i skutecznej jedności, do jedności opierającej się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są spolaryzowane i skonfliktowane”.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskiego Episkopatu, kapłani Kościoła krakowskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, osoby nalężące do wielu ruchów kościelnych i stowarzyszeń, zakonów, barwne asysty oraz rzesze wiernych. Była również liczna reprezentacja Akcji Katolickiej Diecezji Krakowskiej. Podczas procesji z darami przedstawiciele DIAK z Krakowa oraz Prezes Zarządu KIAK złożyli ofiarę pieniężną na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Na koniec liturgii na Skałce odbyła się modlitwa posłania Świadków Eucharystii, którzy zostali pobłogosławieni i otrzymali krzyże, aby „z mocą poruszali ludzkie serca budząc w nich pragnienie przychodzenia na Mszę. św. i adorację Tego, który ich zaprasza i oczekuje”.

Andrzej Kamiński
Prezes Zarządu KIAK