„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”

„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei” – pod takim hasłem  w dniach 27-28 kwietnia 2024 roku odbyły się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci Św. Wojciecha  – patrona Polski.  Uroczystości rozpoczęły się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej Nieszporami  o Św. Wojciechu, po których  procesja z relikwiami Świętego przeszła do kościoła św. Michała Archanioła  na Wzgórzu Zbarskim.

W niedzielę 28 kwietnia br. msza św. odpustowa sprawowana była na placu przy katedrze gnieźnieńskiej   z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Górzyński metropolita warmiński.  Jak każdego roku podczas sumy odpustowej zostały wręczone krzyże misyjne misjonarzom rozpoczynającym  pracę  w różnych miejscach świata.

W uroczystościach po raz pierwszy uczestniczył obecny nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.  Swoją obecnością zaszczycili również: abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz metropolita warszawski, kard. Dominik Duka abp praski senior, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie, abp Stanisław Gądecki  metropolita poznański, abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski i abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Wśród licznie zgromadzonych osób w uroczystości  uczestniczyła  reprezentacja Akcji Katolickiej z prezesem Zarządu KIAK p.  Andrzejem Kamińskim z małżonką oraz delegacje  Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej wraz z Pocztami Sztandarowymi : z Torunia, Kalisza, Bydgoszczy, Pelplina i Poznania.  Obecność  p. Andrzeja Kamińskiego w uroczystościach gnieźnieńskich  miała  też charakter osobisty i była okazją do zawierzenia  Świętemu Wojciechowi misji prowadzenia Akcji Katolickiej, powierzonej p. Kamińskiemu przez Episkopat Polski.  Święty Wojciech jest Patronem Akcji Katolickiej od 1930 roku.

Elżbieta Olejnik