Święty Wojciechu! Módl się za nami!

Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci Św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Gnieźnieńskiej, odbędą się 27 i 28 kwietnia 2024 roku. Będą one przygotowaniem do świętowania Jubileuszu 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego Króla Polski oraz 1025 rocznicy utworzenia Archidiecezji i Metropolii Gnieźnieńskiej. W obecnym roku kalendarzowym obchodzimy również 50-lecie wyjazdu pierwszych misjonarzy – do pracy w Papui Nowej Gwinei.

Uroczystości rozpoczną się tradycyjnie w sobotę, dnia 27 kwietnia o godz.19.30, Nieszporami sprawowanymi w Bazylice Prymasowskiej oraz procesją z relikwiami Św. Wojciecha ulicami Gniezna. W niedzielę, dnia 28 kwietnia o godz. 9.15 w uroczystej procesji, relikwie zostaną przeniesione ze Wzgórza Zbarskiego na Plac Św. Wojciecha, gdzie o godz. 10.00 będzie sprawowana suma odpustowa. Mszy Św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński. Na zakończenie Eucharystii, Nuncjusz Apostolski w Polsce, Arcybiskup Antonio Guido Filipazzi, wręczy misjonarzom krzyże misyjne.

Święty Wojciechu, Nasz Patronie wstawiaj się u Boga za nami. Spraw byśmy odnowili pragnienie znajdowania się w obecności Pana, słuchania Go i adorowania.

Serdecznie zapraszamy członków Akcji Katolickiej, szczególnie z północno-zachodnich i centralnych diecezji wraz z pocztami sztandarowymi do Gniezna, a pozostałych  do łączności duchowej i wspólnej modlitwy.

Andrzej Kamiński
Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce