Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej w 30. rocznicę reaktywacji Stowarzyszenia

Częstochowa, 19-20 czerwca 2026 r.

W dniach jubileuszowych obchodów 30. rocznicy reaktywacji Akcji Katolickiej w Polsce przedstawiciele diecezjalnych i parafialnych struktur stowarzyszenia z całego kraju zgromadzili się na Jasnej Górze, aby dziękować Bogu za trzydzieści lat działalności oraz modlić się o błogosławieństwo dla dalszej misji Akcji Katolickiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Auli św. Jana Pawła II uroczystą sesją jubileuszową. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Żaryn, który przedstawił rolę laikatu w życiu Kościoła i Ojczyzny, podkreślając znaczenie odpowiedzialności świeckich za ewangelizację oraz obecność wartości chrześcijańskich w życiu społecznym.

Podczas sesji zaprezentowano również wystąpienie Pani Elżbiety Olejnik pt. „Historia i dziedzictwo Akcji Katolickiej w Polsce”. Ukazujące rozwój Akcji Katolickiej od jej początków w okresie międzywojennym, przypomniała okoliczności jej reaktywacji po przemianach ustrojowych oraz wskazała na duchowe i organizacyjne dziedzictwo stowarzyszenia. Podkreśliła, że bogata historia Akcji Katolickiej stanowi zobowiązanie do odpowiedzialnego podejmowania misji apostolskiej świeckich we współczesnym Kościele i życiu społecznym.

Uczestnicy wysłuchali również refleksji i wspomnień byłych prezesów Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej – pani Haliny Szydełko oraz pani Urszuli Furtak. Dzieląc się doświadczeniami swojej posługi, przypomniały najważniejsze wydarzenia i wyzwania, które towarzyszyły rozwojowi Akcji Katolickiej w minionych latach. Słowo do zebranych skierował także obecny prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, Andrzej Kamiński, dziękując wszystkim członkom za ich zaangażowanie, świadectwo wiary oraz troskę o rozwój stowarzyszenia.

Słowa pozdrowienia i gratulacje z okazji jubileuszu przekazały również delegatki Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) z Rumunii i Malty. W swoich wystąpieniach podkreśliły znaczenie jedności i współpracy międzynarodowej wspólnot Akcji Katolickiej, wyrażając wdzięczność za uczestnictwo polskiej Akcji Katolickiej w działalność Forum oraz życząc dalszego owocnego rozwoju i obfitości Bożych łask w realizacji jej apostolskiej misji.

Podczas sesji jubileuszowej głos zabrali również przedstawiciele organizacji i środowisk współpracujących z Akcją Katolicką. Życzenia oraz słowa uznania z okazji 30. rocznicy reaktywacji stowarzyszenia przekazali przedstawiciele Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie wieloletniej współpracy, dziękowali za świadectwo wiary i zaangażowanie członków Akcji Katolickiej oraz wyrazili nadzieję na dalsze wspólne działania na rzecz Kościoła i dobra wspólnego.

Wieczorem, o godz. 20.00, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Marek Mendyk, Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej. W homilii zachęcał do odważnego podejmowania apostolskiej misji świeckich oraz wiernego trwania przy Chrystusie i Jego Kościele.

Następnie uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, podczas którego zawierzyli Matce Bożej Akcję Katolicką w Polsce, jej członków, asystentów kościelnych oraz wszystkie dzieła podejmowane w służbie Kościołowi i Ojczyźnie.
Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się w Archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, gdzie na wspólnej modlitwie zgromadzili się licznie członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski wraz ze swoimi sztandarami. Pielgrzymów powitał metropolita częstochowski abp Wacław Depo, wyrażając wdzięczność za ich obecność i zaangażowanie w życie Kościoła.

Do zgromadzonych zwrócił się również Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Andrzej Kamiński, który podziękował uczestnikom za liczne przybycie oraz za codzienne świadectwo wiary i aktywną służbę Kościołowi i Ojczyźnie. Zachęcił członków Akcji Katolickiej do odważnego podejmowania apostolskiej misji oraz budowania jedności we wspólnotach parafialnych i diecezjalnych.

Podczas spotkania w archikatedrze odbyło się także uroczyste przekazanie relikwii św. Jana Pawła II. Relikwie zostały przekazane do misji w Peru oraz do parafii w Myszkowie, jako znak duchowej więzi, umocnienia wiary i szerzenia kultu świętego Papieża Polaka.

Następnie uczestnicy wyruszyli na Jasną Górę, odmawiając modlitwę różańcową i powierzając Matce Bożej intencje Kościoła, Ojczyzny oraz wszystkich wspólnot Akcji Katolickiej.

Centralnym punktem jubileuszowych obchodów była uroczysta Eucharystia sprawowana na Jasnej Górze, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Piotr Jarecki, pierwszy Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej w Polsce. W homilii przypomniał historię reaktywacji stowarzyszenia oraz wskazał na aktualne zadania stojące przed świeckimi katolikami, zachęcając do odważnego świadectwa wiary w życiu społecznym i publicznym.

Szczególnym momentem uroczystości było odczytanie słów pozdrowienia i błogosławieństwa skierowanych do uczestników przez Ojca Świętego Leona XIV. Pielgrzymi z wdzięcznością przyjęli papieskie przesłanie, wyrażając podziękowanie za pamięć, duchową bliskość i apostolskie błogosławieństwo.

Podczas jubileuszowych obchodów wyróżniono osoby szczególnie zasłużone dla Akcji Katolickiej w Polsce. Szczególne wyróżnienia otrzymali pani Halina Szydełko oraz ks. prof. Tadeusz Borutka, których wieloletnia działalność i zaangażowanie w rozwój Akcji Katolickiej zostały docenione przez uczestników jubileuszu i władze stowarzyszenia.

W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele Akcji Katolickiej z Rumunii i Malty, reprezentujący Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej (FIAC), co podkreśliło międzynarodowy charakter jubileuszu oraz jedność świeckich katolików zaangażowanych w apostolstwo.

Zwieńczeniem pielgrzymki była Droga Krzyżowa odprawiona na Wałach Jasnogórskich. Rozważając kolejne stacje Męki Pańskiej, uczestnicy powierzali Chrystusowi sprawy Kościoła, Ojczyzny oraz przyszłość Akcji Katolickiej. Na zakończenie pielgrzymi złożyli kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II – patrona Akcji Katolickiej w Polsce, dziękując za jego duchowe dziedzictwo oraz za inspirację, dzięki której przed trzydziestu laty nastąpiła reaktywacja stowarzyszenia.
Jubileuszowa pielgrzymka była czasem modlitwy, wdzięczności i wspólnoty. Stała się pięknym świadectwem żywotności Akcji Katolickiej oraz jej niezmiennej misji służby Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Trzydzieści lat od reaktywacji stowarzyszenia to nie tylko okazja do wspomnień i podsumowań, ale także wezwanie do dalszego, odważnego podejmowania apostolskiej misji w duchu odpowiedzialności za Kościół i dobro wspólne.

Prezes Zarządu KIAK
Andrzej Kamiński

historia i dziedzictwo – pdf