Wybory Prezesa DIAK.
Rada Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej podczas spotkania 23 stycznia 2016 r. zarekomendowała kandydatów na nowego prezesa. Najwięcej głosów otrzymała Magdalena Jarosz. Ją też bp Ignacy Dec mianował na tę funkcję.
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej został utworzony w 2004 r. Była to jedna z pierwszych struktur jaka towarzyszyła powstaniu nowej diecezji. Włączono do niej oddziały, które od wielu lat działały w ramach diecezji wrocławskiej i legnickiej. Pierwszym prezesem został Jerzy Fedoruk. Następnie przez prawie 8 lat Akcją kierowała Monika Rejman. Podczas ostatniej rady DIAK odbyły się wybory nowego prezesa. Najwięcej głosów otrzymała Magdalena Jarosz. Ją też bp Ignacy Dec powołał do pełnienia tej funkcji.
– To dla mnie duże wyzwanie i odpowiedzialność – mówi Magdalena Jarosz. – Mam nadzieję, że uda się nam do pracy na rzecz apostolstwa świeckich włączyć znacznie szerszą grupę ludzi. To konieczne, bo wyzwania jakie stoją przed współczesnym Kościołem, który wszyscy tworzymy, są naprawdę duże.
Magdalena Jarosz jest absolwentką Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ze specjalizacją teologia moralna. Na PWT ukończyła również Podyplomowe Studia Nauk o Rodzinie, a w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – studia podyplomowe z zasad wykorzystania funduszy unijnych. Jest absolwentka studiów podyplomowych z zakresu „Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych „ASESOR” we Wrocławiu. Uczestniczyła w powstaniu fundacji Katolicka Inicjatywa „BERIT” i była jej pierwszym prezesem. Przez kilka lat pracowała jako dyrektor Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy. Obecnie specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych dla organizacji pozarządowych.
Prywatnie żona Mirosława, mama pięciorga dzieci.
————————————————
Pielgrzymka do Lwowa.
W dniach 8 ? 10 kwietnia 2016 r. przedstawiciele Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej wzięli udział w Pielgrzymce do Lwowa.
Pielgrzymka zorganizowana została przez Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej, które animuje ks. dr Sławomir Augustynowicz ? asystent DIAK oraz Pana Posła Michała Dworczyka. Po przybyciu do Lwowa, już w piątek wieczorem celebrowana była Msza św. Na zaproszenie Księdza Arcybiskupa Lwowa Mieczysława Mokrzyckiego wzięli w niej udział m.in. prezes DIAK Magdalena Jarosz, wiceprezes DIAK Krzysztof Kręt i delegatka KIAK Monika Rejman. Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Biskup Ignacy Dec ? Pasterz Diecezji Świdnickiej.
Następnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w głównych obchodach 360. rocznicy złożenia przez Króla Jana Kazimierza Ślubów Lwowskich. 1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, król oddał we Lwowie Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej. Nazwał ją wówczas Królową Korony Polskiej. Obiecał, że kiedy kraj zostanie uwolniony spod okupacji, rozszerzy prawa obywatelskie szlachcie i poprawi sytuację bytu chłopów. Głównej celebracji w pięknej lwowskiej katedrze przewodniczył metropolita częstochowski Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo. Wzięli w niej udział liczni biskupi przybyli z Polski i Ukrainy, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych obu krajów. Wśród nich obecny był przedstawiciel Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski. Tego dnia pielgrzymi nawiedzili także narodową nekropolię, jaką jest Cmentarz Orląt Lwowskich. Był też czas na zwiedzanie Lwowa.
W drodze powrotnej, w Mościskach, pielgrzymi spotkali się z przedstawicielami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W trakcie rozmowy zapoznali się z codziennymi problemami, jakich doświadczają Polacy na Ukrainie. Nie obyło się też bez chwili zadumy na niedawno utworzonym cmentarzu polskich Żołnierzy w Mościskach. Cała pielgrzymka na długo pozostanie głęboką inspiracją do modlitwy i troski o polskość.
2016.04.18