25 grudnia 2017r., w setną rocznicę śmierci Adama Chmielowskiego, rozpoczął się w polskich diecezjach Rok św. Brata Alberta.
Św. Brata Alberta tak charakteryzował abp Karol Wojtyła: Naśladowca św. Franciszka z Asyżu, człowiek niezwykłej duchowej głębi, poniekąd duchowy syn św. Jana od Krzyża, a nade wszystko sługa ubogich, najbardziej upośledzonych. Szary Brat przeszedł ulicami Krakowa dobrze czyniąc, dając świadectwo Ewangelii Jezusa Chrystusa, opowiadając całym swoim życiem osiem błogosławieństw – nie słowami, ale życiem.
Obchody roku albertyńskiego będą miały również wymiar państwowy. Rok 2017 ustanowiony został bowiem przez sejm RP rokiem Adama Chmielowskiego ? św. Brata Alberta.
Pielgrzymki do krakowskiego sanktuarium Ecce Homo, uroczystości kościelne i specjalne wydarzenia kulturalne, a przede wszystkim szereg inicjatyw propagujących pomoc najuboższym będą sprzyjać odkryciu na nowo charyzmatu apostoła ubogich i naśladowaniu jego posłannictwa.
Chciałabym polecić Państwu godne uwagi inicjatywy wpisane w obchody Roku św. Brata Alberta, także te planowane przez Akcję Katolicką Diecezji Tarnowskiej.
Od 22 grudnia 2016 r. w krakowskim Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej można oglądać wystawę objętą honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, prezentującą dorobek artystyczny Świętego. Obrazy olejne, akwarele i szkice – łącznie 62 dzieła, w tym otoczony kultem wizerunek „Ecce Homo” oraz liczne osobiste pamiątki po Adamie Chmielowskim. Wystawa potrwa do 30 marca 2017r.
4 czerwca 2017r. w kościele św. Krzyża w Zakopanem zostanie odprawiona Msza św. z racji 100-lecia śmierci św. Brata Alberta oraz 20-lecia beatyfikacji błogosławionej Bernardyny Jabłońskiej, albertynki. Po Mszy św. odbędzie się pielgrzymka śladami św. Jana Pawła II do pustelni św. Brata Alberta na Kalatówkach. My akurat w tym dniu będziemy przeżywać w Tarnowie diecezjalne uroczystości fatimskie, ale warto zauważyć, iż jako propozycję dla parafialnych oddziałów czy też struktur dekanalnych zamieściliśmy w programie działania AK DT na rok 2017 właśnie organizację pielgrzymki do Zakopanego: pustelni Brata Alberta na Kalatówkach i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Pustelnię na Kalatówkach, z kaplicą Świętego Krzyża, zaczęto wznosić wiosną 1898 roku. Budowali ją bracia albertyni, z pomocą górali, pod kierunkiem Brata Alberta, a w projekcie prawdopodobnie pomagał Stanisław Witkiewicz. Teren ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, ówczesny właściciel Zakopanego. Po czterech latach bracia zbudowali na zboczu Krokwi drugą pustelnię dla siebie, a dotychczasową przekazali siostrom albertynkom. Stało się to 12 sierpnia 1902 roku.
Pustelnia św. Brata Alberta odznacza się surowością stylu oraz franciszkańską prostotą. Nad ołtarzem w kaplicy znajduje się zabytkowy krucyfiks – dzieło nieznanego artysty – który Brat Albert otrzymał od ojców paulinów w Krakowie i przed którym spędzał długie godziny, zatopiony w kontemplacji cierpiącego Chrystusa.
Poniżej kaplicy zbudował Brat Albert mały domek, zwany chatką, który miał służyć kapłanom przychodzącym odprawić Mszę świętą. Była w nim także mała celka z drewnianym łóżkiem, w której mieszkał Święty, gdy do Pustelni sprowadziły się siostry. Obecnie w chatce urządzona jest Izba Pamięci po św. Bracie Albercie.
Pustelnię nawiedził 6 czerwca 1997 r wielki czciciel Krakowskiego Biedaczyny Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Ojczyzny, po beatyfikacji S. Bernardyny Jabłońskiej pod Wielką Krokwią.
W swojej książce ?Dar i tajemnica? Jan Paweł II napisał: W dziejach polskiej duchowości św. Brat Albert posiada wyjątkowe miejsce. Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania.
Centralnym punktem obchodów Roku św. Brata Alberta będzie Msza święta odprawiona przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego 10 czerwca 2017 r. o godz. 12.00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, na tzw. Białych Morzach. W Eucharystii weźmie udział Episkopat Polski oraz przedstawiciele władz świeckich. Do uczestnictwa w liturgii zaproszeni są w szczególny sposób ubodzy, artyści, podopieczni Caritas, uczniowie i nauczyciele szkół, a także fundacje i parafie, którym patronuje św. Brat Albert.
Na wrzesień Akcja Katolicka Diecezji Tarnowskiej zaplanowała międzydiecezjalne spotkanie modlitewno-edukacyjne w krakowskim Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. Temat: Granice wolności w sztuce ? refleksje nad powołaniem artysty na kanwie ?Listu do artystów? Jana Pawła II.
Obchody rocznicowe Roku św. Brata Alberta w naszej Ojczyźnie zwieńczy 25 grudnia 2017r. msza św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, którą odprawi metropolita krakowski.
Bożena Kwitowska, Prezes DIAK
Na zdjęciach: Kalatówki – chatka Brata Alberta, kaplica Św. Krzyża, głaz upamiętniający pobyt papieża Jana Pawła II
galeria ? kliknij
2017-01-07