Pielgrzymka POAK w Starym Sączu do Zakopanego, 27 maja 2017r.
W niezwykłym Roku Św. Brata Alberta, roku 100 rocznicy Objawień Fatimskich i 20 rocznicy pobytu Ojca św. Jana Pawła II pod Tatrami, Akcja Katolicka wraz z Klubem Seniora ze Starego Sącza udała się na pielgrzymi szlak do Zakopanego, aby deptać ścieżkami, po których kiedyś stąpali nasi wielcy święci.
Opiekę duchową sprawował ks. Marek Tabor, proboszcz parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu, a przy organizacji pielgrzymki pomagała p. Bożena Kwitowska, wiceprezes DIAK, rodowita zakopianka.
27.05.2017 spod Domu Parafialnego w Starym Sączu z modlitwą na ustach, przy śpiewie godzinek, ruszyliśmy w drogę. Naszym pierwszym miejscem, gdzie podążaliśmy był Dom sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Jaszczurówce, gdzie często przebywał nasz kochany św. Jan Paweł II. Wcześniej jako biskup, arcybiskup, kardynał Wojtyła a potem jako Papież. Ostatni raz kard. Karol Wojtyła wypoczywał na Jaszczurówce w kwietniu 1978 przed pamiętnym wyborem na Stolicę Piotrową. W tym miejscu gościli także w latach 30 kardynał i prymas Polski Stefan Wyszyński oraz ? w roku swojej męczeńskiej śmierci – bł. Jerzy Popiełuszko, który, dysponując słabym głosem, sprezentował nagłośnienie do kaplicy. Siostra Małgorzata pokazała nam pokój, gdzie Jan Paweł II. spędzał czas na modlitwie, pracy i odpoczynku.
http://urszulankizakopane.pl/dom-na-jaszczurowce/wizyty-swietych/
Kolejnym miejscem, gdzie się zatrzymaliśmy, była Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Swoja konstrukcją przypomina chatę góralską . Z Jaszczurówki pojechaliśmy w stronę Kuźnic, aby z Kalatówek górskim szlakiem dojść do Pustelni Świętego Brata Alberta. Pustelnię wraz z kaplicą Świętego Krzyża zaczęto wznosić wiosną 1898 roku. Budowali ją bracia albertyni, z pomocą górali, pod kierunkiem Brata Alberta, a w projekcie prawdopodobnie pomagał Stanisław Witkiewicz. Teren ofiarował hrabia Władysław Zamoyski, ówczesny właściciel Zakopanego.
Św. Brat Albert Chmielowski to niezwykła postać. Zajmował się biednymi i bezdomnymi. Ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych przemieniał w przytuliska, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalnie chorych. Pomagał bezrobotnym, organizując dla nich pracę. Słynne są słowa Brata Alberta, że „trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia”. Taki był Św. brat Albert…
W dalszej kolejności zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny). W gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego obejrzeliśmy stałe wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą, ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala.
Po chwilowym odpoczynku na kultowej zakopiańskie ulicy ? Krupówkach, dotarliśmy wreszcie do małej polskiej Fatimy na Krzeptówkach. Krzeptówki to miejsce szczególne, gdzie zbudowano świątynię jako wotum za ocalenie życia Jana Pawła II w zamachu 13.05.1981r. Dokładnie w godzinie pierwszego objawienia Matki Bożej Fatimskiej na Placu św. Piotra miał miejsce zamach na życie papieża, podczas którego kula zmieniła swój bieg. Jan Paweł II był przekonany, że Matka Boska kierowała lotem pocisku i uratowała mu życie. Właśnie w tym niezwykłym miejscu – Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w 100-rocznicę objawień mogliśmy wspólnie się modlić na Eucharystii, odprawić nabożeństwo majowe i odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia .
Wdzięczni Bogu za tak piękną pielgrzymkę, ubogaceni duchowo wróciliśmy pełni wrażeń do naszych domów.
Agata Wolak ? Kowalik
Prezes POAK
par. św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu
patrz ? galeria
2017-05-30