Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej obradowała na zwyczajnym zebraniu sprawozdawczym w dniu 08 lutego 2025 roku, w Centrum Okopowa Caritas Polska w Warszawie. Zebranie poprzedziła Msza św., którą sprawował JE Bp Marek Mendyk Krajowy Asystent Kościelny Akcji Katolickiej w Polsce wraz z obecnymi Księżmi Asystentami.
Zebranie rozpoczęło się o godz. 11.00. W pierwszej części zebrania głos zabrała pani Kaja Godek, członek Zarządu Fundacji Życie i Rodzina, która m.in. mówiła o możliwości bezpłatnego pokazu filmu, o dzieciach skazanych na śmierć w majestacie prawa, pt. „Miało nie żyć”. Następnie ks. prof. Tadeusz Borutka wygłosił wykład nt.: „Teraźniejszość i przyszłość Akcji Katolickiej. Aspekt socjologiczno-teologiczny”. (Tekst wykładu zamieszczono TUTAJ).
Druga część zebrania przebiegała zgodnie z wymogami Statutu i zgodnie z zaproponowanym programem przyjętym przez obecnych Członków Rady. Przedstawiono sprawozdania z działalności Zarządu KIAK i DIAK-ów, z wykonania planu finansowego KIAK oraz Komisji Rewizyjnej KIAK za rok 2024, które zastały przyjęte a Rada udzieliła absolutorium Zarządowi KIAK.
Wśród kolejnych tematów znalazły się informacje dotyczące bieżących inicjatyw KIAK. Przekazany został nowy termin Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej na Jasną Górę : 20-21.06.2025, a także szerzej omówione zostały rekolekcje dla Rady KIAK w Gródku nad Dunajcem, które zaplanowane są w dniach 9-11 maja br. Ważnym wydarzeniem dla Akcji Katolickiej będzie uroczystość wprowadzenia Relikwii Bł. Stanisława Starowieyskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystość ta odbędzie się 18 października 2025 roku w ramach Jubileuszowej Pielgrzymki Akcji Katolickiej do Świątyni Opatrzności Bożej.
W tym roku 18 kwietnia przypada doniosła rocznica w dziejach naszej Ojczyzny – 1000. rocznica Koronacji Króla Bolesława Chrobrego a więc rocznica Powstania Królestwa Polskiego i uzyskania suwerenności Polski. Główne uroczystości odbędą się w Gnieźnie w dniu 27 kwietnia br. Mocno wybrzmiał apel do Członków Rady, aby na wspomnianą uroczystość przyjechały do Gniezna delegacje z DIAK-ów wraz z Pocztami Sztandarowymi.
Podczas obrad zwrócono uwagę, że od pewnego czasu nasilają się sytuacje wymagające podjęcia konkretnych działań w sprawie obrony lasów polskich. Te działania, to zbiórka podpisów na opracowanych formularzach, które są zamieszczone w prasie katolickiej i stronach internetowych. Kolejne ważne sprawy nad którymi pochyliła się Rada KIAK to sprawa Muzeum im. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”. Na tym etapie nękania Fundacji Lux Veritatis pozostaje nam modlitwa, o którą prosi Ojciec Tadeusz Rydzyk. Wyrażono również niepokój co do wprowadzenia „Zielonego Ładu”, który należy oprotestować.
Przybliżenie najbliższych inicjatyw i spotkań w poszczególnych diecezjach było jednym z ostatnich punktów programu zebrania. Wspólna modlitwa i błogosławieństwo Bpa Marka Mendyka zakończyło obrady.