FESTIWAL PIEŚNI LITURGICZNEJ I PIOSENKI RELIGIJNEJ w BIAŁYMSTOKU
W Białymstoku w Uroczystość Bożego Ciała odbył się XXVI Festiwal Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej. Organizatorem od wielu lat jest Akcja Katolicka. Honorowy Patronat nad imprezą objął J.E. Ks. Arcybiskup Edward Ozorowski ? Metropolita Białostocki. Festiwal został zrealizowany przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku, Zarządu Województwa Podlaskiego, Burmistrza Zabłudowa.
Wśród uczestników były schole, chóry i zespoły. Koncert laureatów poprzedziły przesłuchania, które odbyły się w białostockim kinie TON 31 maja br. Udział w nich wzięło ok. 400 uczestników. Pracom Jury przewodniczył prof. z AWSD Ks. Krzysztof Łapiński.
Najlepsi wykonawcy wzięli udział w koncercie laureatów, który rok rocznie odbywa się po południu w uroczystość Bożego Ciała na Stadionie Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji ?Zwierzyniec? przy ul. 11 Listopada w Białymstoku. Nagrodę Grand Prix XXVI festiwalu zdobył Chór rodzinny ?Sagrada Familia? przy parafii p.w. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej. Gwiazdą festiwalu był zespół NEW DAY.
Wielu białostoczan i gości z okolicznych miejscowości przybyło na stadion całymi rodzinami, by wspólnie, radośnie przeżywać popołudnie uroczystości Bożego Ciała i śpiewać na chwalę Pana. Najmłodsi mieli wiele radości z zabawy na świeżym powietrzu w otoczeniu bujnej zieleni okalającej stadion. Wszystkich do śpiewu i ruchu porwał dynamicznie śpiewający zespół NEW DEY ze swoim liderem, kompozytorem i perkusistą Rafałem Bośniakiem oraz wokalistką Natalią Górką.
Teresa N.
zobacz w wersji pdf ze zdjęciami –
———————————————
Mama i Tata ? najlepszy zawód świata
Białostockie Forum dla Życia i Rodziny 8 czerwca, niedzielę Zesłania Ducha Świętego, zorganizowało V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: ?Rodzina, Wspólnota, Samorząd?. Marsz poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Henryka Ciereszki w kościele p.w. św. Rocha. ?Życie jest darem Boga ? w ten sposób, jako ludzie wierzący to odczytujemy, nieustannie się nim ciesząc. W tym duchu roztaczamy też naszą troskę na każde ludzkie życie.? ? mówił biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej do uczestników marszu, zachęcając do uczestnictwa w nim w duchu dziękczynienia i radości.
Podczas Mszy św. Dyrektor Wydziału Duszpastersta Kurii Ks. dr Jarosław Grzegorczyk uroczyście ogłosił powołanie Białostockiego Forum dla Życia i Rodziny, które formalnie rozpoczęło działalność 7 marca 2014r., kiedy to ok. 30 stowarzyszeń i wspólnot działających na terenie archidiecezji podpisało deklarację współpracy, wśród nich Akcja Katolicka.
W marszu wzięło udział ok. 3 tys. białostoczan, głównie całych rodzin z małymi dziećmi, którzy w barwnym, radosnym przemarszu główną ulicą Białegostoku spod kościoła Św. Rocha do białostockiej katedry skandowali: ?Mama i Tata ? najlepszy zawód świata?, manifestowali swoje poparcie dla życia, dla zdrowej, normalnej rodziny, dziękując Bogu za dar życia, który od niego pochodzi i ku niemu ma zmierzać.
Po zakończeniu Marszu przed katedrą rozpoczęło się wspólne świętowanie mieszkańców stolicy Podlasia. Akcja Katolicka, przygotowała tam stoisko promujące nasze stowarzyszenie. Wspólnie uczestniczyliśmy w koncercie zespołu ,,Winnica? oraz ,,Boże Echo?. Członkowie Akcji Katolickiej brali też udział w ?Biegu dla Jezua?, który odbył się ulicami naszego miasta?
Białostockie, rodzinne świętowanie zakończyło się o godz. 20.30 koncertem uwielbienia ,,Bogu Dźwięki?.
Teresa N.
zobacz w wersji pdf ze zdjęciami –
———————————————
Pielgrzymkowe ubogacenie
Doroczna pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę do Matki Bożej jest nam wielką inspiracją do wzrostu duchowego, intelektualnego i krajoznawczego. Wspólny pobyt na audiencji u Naszej Matki, modlitewny przemarsz ulicami Częstochowy zwieńczony Eucharystią sprawia, że przedłużamy nasze pielgrzymowanie. W tym roku odwiedziliśmy Sanktuarium Św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce, którego kustoszami są Apostołowie Jezusa Ukrzyżowanego. Poznaliśmy tam krótką historię tego miejsca, ucałowaliśmy relikwie świętego Zakonnika z San Giovanni Rotondo. Trudno było poznać Przeprośną Górkę sprzed lat z trasy pielgrzymiej na Jasna Górę. Wyrosła tu świątynia Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Przeprośna Górka pod Częstochową dla wielu jest ostatnim etapem pielgrzymowania i pierwszym miejscem, z którego mogą dostrzec cel wędrówki – Jasną Górę. Sanktuarium otacza piękna wkomponowana w krajobraz tego miejsca trasa ze stacjami Drogi Krzyżowej.
Wiele przeżyć duchowych dostarczyło nawiedzenie Sanktuarium Relikwi Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Uczestniczyliśmy tam w niedzielny poranek we Mszy Świętej. Poznaliśmy historię przybycia relikwiarza w to miejsce za czasów Bolesława Chrobrego. Ze czcią ucałowaliśmy Relikwie Drzewa Świętego. Ze sobą zabraliśmy poświęcone obrazki przedstawiające świętą Relikwię i inne dewocjonalia.
Po trasie podziwialiśmy piękno naszej przyrody ojczystej. Zatrzymaliśmy się w Chęcinach. Zwiedziliśmy jaskinię ?Raj?. Podziwialiśmy bogactwo i różnorodność kalcytowych form naciekowych. Zachwycały skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia jest rezerwatem przyrody nieożywionej.
Innej natury przeżyć dostarczył nam odwiedzony w Oblęgorku pałacyk naszego Noblisty Henryka Sienkiewicza ? piewcy języka polskiego. Ożyły w pamięci postacie trylogii, ?Quo vadis?, czy ?Krzyżaków?. Zrodziły się refleksje nad stanem języka ojczystego naszej młodzieży, nad świadomością w społeczeństwie dziedzictwa narodowego i tego, co my robimy w tym kierunku?
Ubogaceni duchowo i z zadaną pracą na przyszłe dni powróciliśmy do naszych domów.
T.N.
zobacz w wersji pdf ze zdjęciami –
2014-08-01