Podążając za gwiazdą – Orszak Trzech Króli.
W tym roku diecezja ełcka już po raz trzeci włączyła się do ogólnokrajowego świętowania Objawienia Pańskiego. W diecezji ełckiej Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami Giżycka, Gołdapi, Suwałk, Augustowa, Ełku, Mikołajek, Olecka, Pisza, Świętajna, Węgorzewa, Wiżajn, Studzienicznej, Rajgrodu oraz Rucianego-Nidy.
Hasłem tegorocznego Orszaku są słowa nawiązujące do przeżywanego w Kościele Roku Miłosierdzia: ?Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie?.
W stolicy diecezji, pomimo dużego mrozu, uczestnicy orszaku całymi rodzinami bardzo licznie zgromadzili się na Placu Świętego Jana Pawła II. Zimne były nosy i policzki, ale serca i dusze gorące. Było rodzinnie, świątecznie i radośnie. Każdy z uczestników otrzymał koronę, a dzieci poprzebierane w stroje królewskie wyglądały jak prawdziwe książęta.
Uroczystości rozpoczęły się na Placu Św. Jana Pawła II. Bp Jerzy Mazur udzielając błogosławieństwa ponad tysięcznemu barwnemu Orszakowi powiedział: ?Tak jak trzej królowie reprezentowali nas w Betlejem, tak my dzisiaj wyruszamy jako królowie za gwiazdą, aby spotkać nowonarodzonego Jezusa. Trzej królowie pokazywali innym Chrystusa, również i my stawajmy się gwiazdą betlejemską, ukazującą drogę do Chrystusa innym.?
Biskup wspominając słowa papieża Franciszka, który mówił: ?tam, gdzie rodzi się Bóg, tam rodzi się nadzieja?, życzył diecezjanom nadziei, pokoju w sercu, w naszych rodzinach, pokoju w naszej ojczyźnie i pokoju na całym świecie. ?Tam gdzie rodzi się Bóg, tam kwitnie miłosierdzie. W tym roku miłosierdzia otwierajmy się na Boże miłosierdzie, doświadczajmy tego miłosierdzia i też czyńmy Boże miłosierdzie. Pamiętajmy o misjonarzach miłosierdzia, ale również i my stawajmy się misjonarzami miłosierdzia?- wyjaśniał bp Mazur. Jak zauważył biskup uczestnictwo w przejściu Orszaku Trzech Króli jest wyrażeniem wdzięczność Bogu, że posłał na świat swego Syna, dla naszego zbawienia, aby nas wyzwolić z niewoli grzechu. Hierarcha podkreślił role Kościoła, który prowadzi do Betlejem, pomaga człowiekowi szukać prawdy, miłości, nadziei, pokoju. Pomaga spotykać się ze Zbawicielem świata.
O godz. 13:00 śpiewając kolędy wyruszył kolorowy pochód na poszukiwanie Dzieciątka Jezus. W tak świątecznej i uroczystej atmosferze barwny korowód przemaszerował ulicami naszego miasta. Na trasie marszu w przygotowanych scenkach uczestnicy zobaczyli jak trudna jest droga człowieka, który szuka Jezusa. Podczas wędrówki uczestnicy orszaku oglądali jasełkowe sceny – Anioła Bożego, który zachęcał do wytrwałości, aby nie ulegać pokusie wyboru drogi prostej, wygodnej. Następnie Anioł Boży przeniósł podróżnych do Gospody i ukazał ludzi zajętych własnymi sprawami, którzy na pierwszym miejscu stawiają dający władzę pieniądz. Był pokazany INTERES DO ZROBIENIA, czyli jak diabeł kusi do pozostania w miejscu i skorzystania z wygód dnia codziennego i należnych przyjemności. Podążając do Betlejem Orszak zatrzymał się na Dworze Heroda – dziś powiedzielibyśmy, że było to spotkanie na szczycie. Monarchowie byli poddawani rożnym próbom i pokusom, jednak nie dali się zwieść diabelskim podszeptom i po długiej wędrówce, podążając za gwiazdą udało im się dotrzeć do żłóbeczka w parafii p.w. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie oddali pokłon Dzieciątku Jezus. Tam Trzej Królowie złożyli dary leżącemu w żłobie Jezusowi.
Przy żłóbku biskup zwracając się do dzieci przypomniał, że jest to także Misyjny Dzień Dzieci. Każdego roku dzieci jako Kolędnicy Misyjni idą i głoszą orędzie pokoju, aby zebrane datki przekazać dzieciom z krajów misyjnych. W tym roku są wspierane dzieła misyjne dzieci z Madagaskaru.
Orszaki Trzech Króli w diecezji ełckiej zorganizowała Akcja Katolicka przy współpracy z samorządami miast, parafiami, szkołami oraz innymi instytucjami.
Na zakończenie bp Mazur zachęcał: ?Nieśmy miłosierdzie innym, świadcząc miłosierdzie wśród tych, których żyjemy, pracujemy i jesteśmy. Zawierzmy siebie Matce Najświętszej, tej która ukazała i pasterzom, i trzem królom, i nam ukazuje nowonarodzonego Mesjasza.?
Na zmarzniętych wędrowców czekała gorąca herbata. Najmłodszych powitał także św. Mikołaj, który obdarował dzieci słodkościami.
W Orszakach Trzech Króli co roku bierze udział coraz więcej Polaków w różnym wieku, ale głównie rodzin z dziećmi. Staje się on elementem tworzącej się nowej tradycji kościelnej. Jest to doskonały sposób, by wspólnie świętować, kultywując piękną tradycję kolędowania. Barwny orszak królów ze wschodu to coś więcej niż przedstawienie. Jest to także w piękny i kolorowy sposób manifestacja przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Przyjmując sercem Bożą Miłość, zwracamy się ku Bogu wcielonemu. Nasz prywatny orszak możemy mieć podczas każdej Mszy Świętej, gdy przyjmujemy do serca Jezusa w Eucharystii.
Renata Różańska, Wiceprezes POAK w Parafii pw. Ducha Świętego w Ełku
patrz ? galeria
2016-01-06