W sobotę 21 września 2024 r. odbyło się XVI Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie. Sesja miała na celu wprowadzenie zebranych w nowy rok duszpasterski 2024/2025. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu. Kazanie wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zwrócił uwagę, że Fundamentem nadziei jest Pan Bóg. Jego Królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany i gdzie dociera Jego miłość. Druga część spotkania miała miejsce w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.
Forum rozpoczął prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej Zygmunt Pirogowicz. Powitał prelegentów, zaproszonych gości, wśród nich prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce Andrzeja Kamińskiego wraz z członkami Zarządu KIAK i wszystkich zebranych w auli. Podziękował za przygotowywanie i prowadzenie poprzednich, XV edycji Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego Bogumile Kani-Łąckiej, poprzedniej prezes DIAK. Gromkie brawa świadczyły o wielkim uznaniu i stanowiły wyraz wdzięczności za ogrom wysiłku i pracy.
W słowie wstępnym abp Stanisław Gądecki podziękował gospodarzom miejsca za coroczne goszczenie Forum. Dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP, prorektor ds. studenckich i kształcenia w imieniu rektora prof. dr hab. inż. Teofila Jesionowskiego powitała przybyłych, dała piękne świadectwo, mówiąc, że Politechnika Poznańska jest w zgodzie z Panem Bogiem. Forum jest miejscem dialogu, dyskusji, wyciągania wniosków, czyli dokładnie tym, czym na co dzień zajmuje się uczelnia. O tym, jak ważny jest tutaj Pan Bóg świadczy m.in. obecność w społeczności studenckiej Koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Pierwsze wystąpienie: Optymizm i nadzieja – należało do abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego. Przedstawił różnice między optymizmem i nadzieją. Mówiąc o nadziei zauważył, że czym innym jest nadzieja, która dotyczy przyszłości, a czym innym nadzieja chrześcijańska, gdzie myślimy o Chrystusie. Wierzący w Chrystusa nie mają rozdźwięku między optymizmem i nadzieją. Można powiedzieć, że ten, kto ma nadzieję jest optymistą.
Temat wiodący Forum: Pielgrzymi nadziei. Założenia Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na 2024/2025 – przedstawił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Program będzie realizowany przez kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce. Rozpocznie się on wraz z początkiem Adwentu, w grudniu br. Temat Pielgrzymi nadziei jest tożsamy z wybranym przez papieża hasłem Roku Świętego 2025. Podkreślił, że wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie misyjne, bowiem świat ten potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek. Zachęcał do skorzystania z przygotowanych i opublikowanych materiałów. Bp Czaja zakończył wystąpienie słowami: „Niech Bóg wesprze nas w realizacji programu, niech wypełnia nasz czas teraźniejszy. Bóg jest między nami, a więc bądźmy bardziej ludźmi wielkanocnymi.” Ze względu na sytuację powodziową diecezji opolskiej nie przybył na OFD. Wystąpienie odbyło się online.
Kolejną prelekcję Nadzieja w perspektywie biblijnej – można śmiało określić „nauką rekolekcyjną”. Przedstawił ją ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Warszawy. Skupił się na definicji czasu. Zaznaczył, że nośnikiem nadziei jest pamięć. Tam, gdzie w nadziei nie ma miejsca na Boga, który objawił się w Chrystusie, zadajemy sobie jedynie pytanie jak przeżyć, a nie jak żyć. Należy też zapytać o wierzących i praktykujących, ale także praktykujących niewierzących. Niestety dotyczy ono nie tylko świeckich, ale też duchownych. Nadzieja wynika z przyjęcia Jezusa jako Chrystusa. Nadzieja, którą niesie chrześcijanin wiąże się ukazywaniem Chrystusa. Musimy wyjść od żywego i osobistego spotkania Jezusa Chrystusa.
Po przerwie i wysłuchaniu krótkiego koncertu zespołu Ceremonial Brass Quintet przystąpiliśmy do dalszych rozważań na temat nadziei.
Sięgając do nauczania kard. Josefa Ratzingera oraz następcy Jana Pawła II temat: Nadzieja w nauczaniu Benedykta XVI – przedstawił dr hab. o. Jan P. Strumiłowski OCist, z Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Zauważył, że nadzieja to jedna z cnót kardynalnych, obok wiary i miłości. Nadzieja chrześcijańska opiera się na wierze w zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
Ostatnie wystąpienie Współczesne zagrożenia nadziei – należało do prof. dr hab. Wojciecha Świątkiewicza z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Było to spojrzenie na nadzieję okiem socjologa. Kto ma nadzieję – żyje inaczej. Człowiek dojrzewa, pracując nad sobą i nadzieją, która wypełnia jego serce i przenika życie. Na nadzieję można patrzeć pod różnym kontem: pełniącej funkcje ochronne, rozpatrywać nadzieję w kontekście cierpienia, roztropności czy zniewolenia. Nadzieja wpisana jest we wdzięczność. Nadzieja chrześcijańska daje pewność nadejścia przyszłości, zmienia teraźniejszość i styka się z przyszłością. Zagrożeniem dla niej jest cynizm. Prelegent wspomniał o „syndromie podłego świata”, który dotyka młodego pokolenia. Przykładem jest tutaj Korea, gdzie mówi się o „pokoleniu odmów” (dotyczy domu, założenia rodziny, pracy, czy nawet życia). Rozluźnione więzy rodzinne, odejście od dziedziczenia wzorców, zniewolenie w sieci, „lajkowanie” prowadzi do samotności i beznadziei.
Na zakończenie usłyszeliśmy o „nadziei w praktyce”. Nadzieja w beznadziei – tak zatytułowane zostało świadectwo Doroty i Adriana Kliks.
Patronat honorowy nad Forum objęli Arcybiskup Tadeusz Wojda Przewodniczący KEP i Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Organizatorem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego jest Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
Forum towarzyszyła wystawa Ks. Stanisław Kostka Streich 1902-1938 – kapłan zamordowany z powodu nienawiści do Kościoła i religii 27 lutego 1938 r. podczas Mszy św. dla dzieci w kościele parafialnym w Luboniu koło Poznania. Forum prowadził ks. Krystian Sammler.
Jolanta Horowska