Diec. radomska. Byliśmy na urodzinach błogosławionego ks. Jerzego

Jak co roku, 14 września odbyła się Sztafeta im bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. Od dziewięciu lat organizatorem tej cyklicznej imprezy jest Akcja Katolicka z archidiecezji katowickiej. Z wielu stron Polski do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu wyruszyli pielgrzymi, aby uczcić ofiary stanu wojennego w rocznicę Jego urodzin przypadającą 14 września i w 30 rocznicę Jego męczeńskiej śmierci.

Miłośnicy jazdy rowerowej oraz biegacze – amatorzy wyruszyli z archidiecezji katowickiej, warszawskiej oraz z diecezji warmińskiej i radomskiej.

Grupa pielgrzymów z Radomia składająca się z członków kilku parafialnych radomskich oddziałów Akcji Katolickiej oraz kilku osób niezrzeszonych spotkała się  w kościele pw. Św. Stefana na radomskim Idalinie. Po modlitwie, błogosławieństwie i ucałowaniu relikwii bł. ks. Jerzego rozpoczęli swoją pielgrzymkę. Przejechali na dworzec PKP, stąd pociągiem do Warki, a w dalszą drogę udali się na rowerach. W Piasecznie połączyli się z rowerową grupą reprezentującą Akcję Katolicką archidiecezji warszawskiej. Wspólnie dojechaliśmy do podwarszawskich Janek. Tu dołączyliśmy do grupy pielgrzymów biegnących w sztafecie z archidiecezji katowickiej. W uformowanej kolumnie z eskortą policji przejechaliśmy ulicami stolicy i dotarliśmy na warszawski Żoliborz, gdzie dołączyła pielgrzymka rowerowa z Olsztyna. Ostatni etap trasy pokonaliśmy wszyscy razem. Celem i „metą” był grób bł. ks. Jerzego znajdujący się na placu parafii św. Stanisława Kostki, gdzie wspólnie z panią prezes zarządu KIAK Haliną Szydełko złożyliśmy wiązanki kwiatów i wysłuchaliśmy skierowanego do nas słowa ks. kustosza i p. prezes. Uczestnicy sztafety wzięli udział w Mszy św., którą celebrował m.in. Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej naszej diecezji ks. Grzegorz Wójcik. Po Mszy św. przy wspólnym posiłku organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale z wizerunkiem bł. Jerzego Popiełuszki i koszulki.
Udział w sztafecie był dla nas nie tylko mile spędzonym dniem, ale przede wszystkim hołdem oddanym bł. Jerzemu oraz lekcją historii, która przypomina wszystkich męczenników stanu wojennego.
Zapraszamy w przyszłym roku.
Beata Pawelec, POAK przy parafii św. Stefana w Radomiu
patrz – galeria
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
foto.: Jerzy Skórkiewicz
2014-09.22