Arch. Gdańska. ?Polska pod Krzyżem? w Gdańsku Zaspie.

W sobotę 14 września punktualnie o godz. 12.00 modlitwą Anioł Pański na Cmentarzu Mauzoleum Narodowym Męczenników II Wojny Światowej w Gdańsku Zaspie rozpoczęło się Czuwanie Ekspiacyjne w łączności z ogólnopolskim wydarzeniem we Włocławku ?Polska pod Krzyżem?. Inicjatorami tego wydarzenia modlitewnego były trzy Oddziały Akcji Katolickiej z Parafii: Św. Stanisława BM i Św. Krzyża w Gdańsku Wrzeszczu oraz Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie. Po modlitwie Anioł Pański ks. prałat Kazimierz Wojciechowski, proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie wprowadził zebranych w samą istotę Czuwania oraz w symbolikę Krzyża Świętego. Zakończył modlitwą przebłagalną i aktem ekspiacji. Litanii do Krzyża Świętego przewodniczył ks. Wojciech Szornak z Parafii Św. Stanisława BM w Gdańsku Wrzeszczu.

Taki też charakter ekspiacyjno-przebłagalny a zarazem i błagalny miała modlitwa różańcowa prowadzona – poprzez obchodzenie terenu Cmentarza – przez członków Akcji Katolickiej z wymienionych wyżej parafialnych oddziałów. Wprowadził do modlitwy ks. Kazimierz Głyżewski z Parafii Opatrzności Bożej Poszczególne tajemnice poświęcone były przebłaganiu Boga: za wady narodowe, za grzechy przeciwko życiu od poczęcia do naturalnej śmierci, za grzechy pijaństwa i używanie narkotyków, za grzechy nieczystości, pedofilii i zwyrodnienia seksualne, za profanacje Eucharystii, Krzyża i świętych wizerunków.

W poszczególnych też tajemnicach modliliśmy się za przyczyną Błogosławionych Męczenników Gdańskich, których rok jubileuszowy w Archidiecezji Gdańskiej przeżywamy: za Ojczyznę, matki i ojców oczekujących potomstwa, za uzależnionych od nałogów, za młode pokolenia oraz za osoby otumanione ideologią lgbt dokonujące aktów profanacji.

Pod Krzyżem na Cmentarzu Męczenników II wojny światowej w Gdańsku Zaspie spoczywają m.in. prochy trzech kapłanów z pośród piątki Błogosławionych Męczenników Gdańskich: Bł. ks. Bronisława Komorowskiego, Bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego i Bł. ks. Mariana Góreckiego.  Po przerwie na posiłek przygotowany przez POAK im. Św. Jana Pawła II z Parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie, Koronką do Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się w kaplicy Św. Jana Pawła II druga część Czuwania złożona z adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy Świętej Koncelebrowanej kończącej całe to wydarzenie.

Adorację ekspiacyjną prowadziły w kolejności: POAK im. Błogosławionego Księdza Bronisława Komorowskiego przy Parafii Świętego Stanisława BM w Gdańsku Wrzeszczu oraz POAK im. Św. Jana Pawła II przy Parafii Opatrzności Bożej w Gdańsku Zaspie. Podczas Eucharystii homilię o znaczeniu Krzyża Świętego w dziejach Zbawienia i życiu poszczególnego chrześcijanina wygłosił ks. Kazimierz Głyżewski.

Czuwanie zgromadziło liczne grono członków i sympatyków Akcji Katolickiej oraz Parafian Wrzeszcza i Zaspy oraz innych dzielnic Trójmiasta.

oprac. Antoni Kakareko, prezes POAK im. Błogosławionego Księdza Bronisława Komorowskiego przy Parafii Św. Stanisława BM w Gdańsku Wrzeszczu;
Fot. Ryszard Balewski i ?Gość Gdański?.

2019-10-15

galeria – patrz