Arch. krakowska. Droga Krzyżowa ulicami Nowego Targu.

Po raz XVIII członkowie Akcji Katolickiej z dwóch nowotarskich parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. św. Katarzyny  podnieśli ciężki, 5-cio metrowej wysokości krzyż z drewnianych belek i ruszyli przez miasto.

Rozważania wstępu i stacji I na stopniach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz zakończenie na nowotarskim Rynku, poprowadzili członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Stację XIII odczytali członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej z parafii św. Katarzyny.

Około 2 kilometrowa trasa wiedzie ulicami miasta, mija domy i  osiedla a kończy się na nowotarskim Rynku. To publiczne wyznanie wiary jest stałym elementem przeżywania wielkopostnego czasu przez mieszkańców miasta. Wielu z nich wyrusza na całą trasę, kolejni dołączają się po drodze a ci którzy nie mogą, dołączają się do modlitwy wyglądając przez okna. Wśród uczestników nie brakuje również osób niepełnosprawnych.

Rozważania na kolejnych stacjach poprowadzili przedstawiciele wszystkich sześciu nowotarskich parafii, grup działających przy parafiach i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń w tym Związku Podhalan, Maltańskiej Służby  Medycznej, Rycerzy Kolumba, Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowańca (dzielnicy Nowego Targu), która od początku uczestniczy w Drodze Krzyżowej oraz bezpiecznie i profesjonalnie podnosi krzyż na każdej stacji.

Modlitwy i pieśni wielkopostne pomiędzy stacjami prowadził kapłan z jednej z nowotarskich parafii (co roku z innej). Poszczególne grupy lub przedstawiciele różnych stanów (ojcowie, matki, młodzież, służba liturgiczna, duchowieństwo itd.), po wezwaniu przez prowadzącego modlitwy kapłana, przejmują krzyż na stacjach, niosąc na barkach, tym razem w strugach drobnego deszczu i blasku pochodni, znak Naszego Zbawiciela.

W tym roku rozważania związane były z medytacjami Ojca Pio. Za ich udostępnienie serdecznie dziękujemy Grupie Modlitewnej Ojca Pio z Diecezji Kaliskiej.

Jakub Swalarz
POAK NSPJ Nowy Targ

2018-03-19

patrz – galeria