Arch. krakowska. II  Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny ?Życiu ? TAK?

8 października 2017 r. odbył się II  Małopolski Marsz dla Życia i Rodziny ?Życiu ? TAK?, który zorganizowany był w ramach obchodów XVII Dnia Papieskiego.  Św. Jan Paweł II zawsze i wszędzie bronił życia, o czym świadczą  wypowiedzi w czasie pielgrzymek do Polski: ?I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym Dawcą, ale równocześnie ze względu na podstawowe dobro człowieka.? (Nowy Targ, 8 czerwca 1979 r.), ?Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać ? oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi??(Evangelium Vite).

Organizatorami marszu byli: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, a włączyły się w niego także inne stowarzyszenia i fundacje. Członkowie Akcji Katolickiej uczestnicząc w Marszu dziękowali za Wielkie Dzieło Boga w osobie Świętego Jana Pawła II, Największego z Polaków. Swoją obecnością wyraziliśmy wdzięczność za własne Życie oraz upominaliśmy się o poszanowanie Życia od poczęcia do naturalnej śmierci każdego dziecka, o Godność Rodziny i Małżeństwa.

Honorowym patronatem marsz objęli: Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski i Wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski był głównym celebransem Mszy św. w Katedrze  na Wawelu. Podczas homilii przestrzegał: ?Nie daj Boże, by zdając sobie sprawę z tego, jak wielkie i święte jest życie każdego człowieka, zawahać się w imię priorytetów tego świata  wybrać to, co wydaje się po prostu korzystne w danym momencie dla nas. Nie daj Boże, żeby nasze serca stały się z kamienia i wydawały wyrok śmierci na bezbronnych”.  Zaapelował o solidarność z poczętymi dziećmi: „Musimy mówić także o solidarności polskiego narodu, który nie może godzić się na tak przerażające bezprawie”.  „Mamy iść naprzód, mamy domagać się nieustannie i ciągle na nowo w pełni ludzkiego kształtu życia polskiego narodu. Mamy ciągle na nowo także domagać się zmiany ustaw, które tak pięknie brzmią: kompromis aborcyjny, a które w gruncie rzeczy są prawdziwym zagrożeniem dla naszych nienarodzonych dzieci”.

Na zakończenie Mszy Świętej Pani Grażyna Kominek Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej odczytała list skierowany do wszystkich uczestników Marszu od Pana Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie przeszliśmy z Katedry Wawelskiej na Rynek Główny, towarzyszyła nam modlitwa oraz Orkiestra Dęta z Kopalni ?Janina? w Libiążu. W II. Marszu oprócz członków Akcji Katolickiej z całej Archidiecezji Krakowskiej, uczestniczyły: rodziny z dziećmi, obrońcy życia z wielu miejsc w Polsce, działacze katolickich stowarzyszeń i fundacji. W marszu nieśliśmy portrety świętych: Jana Pawła II i Joanny Beretty Molli, sztandary, flagi oraz kolorowe balony ? białe i żółte    z napisem ?Życiu ? TAK?. Na Rynku Głównym  odśpiewaliśmy pieśń „My chcemy Boga”  i „Rotę”.  Gościliśmy   pierwszego  Świadka Życia i Świętości Jana Pawła II ? Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Kard. Stanisław Dziwisz mówił do zebranych, że ich obecność to „wymowny znak, że polskie społeczeństwo mówi ?tak?  życiu,  rodzinie  i miłości, że Polki i Polacy mówią: ?nie? ?cywilizacji śmierci”. Swoją obecność zapowiedziało wiele osób z kraju i z zagranicy, europosłowie, parlamentarzyści,  Pan Wojewoda, przedstawiciele Rady Miasta, dziennikarze TVP, radia i prasy. W tym wydarzeniu wzięły udział również, wielopokoleniowe rodziny: babcie, dziadkowie, rodzice z dziećmi, młodzież, kobiety w stanie błogosławionym, osoby konsekrowane.  Obecni byli także przedstawiciele służby zdrowia, obrońcy życia. Wszyscy manifestowali swoje przywiązanie do wartości rodzinnych oraz poszanowania godności i życia każdej osoby.

Dr inż. Antoni Zięba Prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka powiedział m.in.: ?marsz ten jest wielki wydarzeniem, ponieważ wiemy jakie działanie podejmują  środowiska  proaborcyjne  krajowe  i  zagraniczne.  Istnieją różne rodzaju naciski i transfery funduszy, aby osłabić w Polsce szacunek dla życia i zablokować wzmocnienie prawnej ochrony życia poczętych dzieci. Apeluję o aktywne włączenie się w obywatelskie działania za życiem poczętych dzieci, za normalną rodziną, która budowana jest na małżeństwie kobiety  i mężczyzny?.

Na Rynku Głównym w Krakowie wystąpił dr Paweł Wosicki, szef Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i wiele innych znanych obrońców życia z całego kraju. Myślę, że ten Marsz będzie także pewną oznaką tworzącej się i umac­ni­a­jącej na nowo jedności ruchów prolife.

Marek Jurek, eurodeputowany, szef Prawicy Rzeczypospolitej, uczestnik Marszu, zwraca uwagę na potrzebę takich marszów. Powiedział m.in.: ?Musimy pokazywać, że jesteśmy za życiem. Żadne prawo, nawet najlepiej uchwalone, nie utrzyma się, jeżeli społeczeństwo nie będzie go bronić. To jest bardzo ważne, że my tutaj pokazujemy, że ta Polska, która chce żyć, która jest szczęśliwa z życia swoich rodzin, która chce przekazywać życie, która chce, żeby były następne pokolenia Polaków?.

Na Rynku zbierano podpisy pod obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”, zakazującym aborcji eugenicznej.

II Marsz prowadził ksiądz Jacek Pierwoła. W Marszu uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Jolanta Kupiec

2017.10.21

patrz – galeria (fot: Adam Stawiarski)