Arch. krakowska. POAK działający przy Parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie zorganizował w dniach od 3 października do 5 października 2014 r. XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!? i Co słychać w parafii?

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej działający przy Parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie zorganizował w dniach od 3 października  do 5 października 2014 r. XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!?

XVII Festyn Parafialny tradycyjnie zorganizowano początkiem października. Od piątku do niedzieli był czas na modlitwę, zadumę, wędrówkę, rekreację oraz wrażenia artystyczne. W piątek 3 października o godz. 9.00 z naszego kościoła w V Rajdzie Maryjnym wyruszyła liczna grupa pielgrzymów  (160 uczestników, dzieci, młodzież i dorośli). Piękna, zielona trasą:  przez Kościelec do Parafii Świętej Rodziny.  Po przyjściu na miejsce przywitał nas ProboszczKs. mgr Edward Kwarciak a następnie uczestniczyliśmy w pierwszopiątkowej Mszy Świętej, którą odprawił Ks. Grzegorz Pieróg. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy rajdu zostali zaproszeni  na ciepłą herbatę i pyszną drożdżówkę.

Sportowa sobota 4 października przywitała nas  pięknym słońcem dlatego w X Biegu Ulicznym w hołdzie św. Papieżowi Janowi Pawłowi II uczestniczyło ok. 200 zawodników.  Zwycięzcy otrzymali puchary,  medale i nagrody rzeczowe. W biegu udział wzięli dzieci przedszkolne, uczniowie ze szkół podstawowych, uczniowie gimnazjalni oraz młodzież i dorośli w poszczególnych kategoriach: sztafeta szkoły podstawowe, sztafeta szkoły gimnazjalne,  przedszkole,  dziewczynki i chłopcy  kl. I ? II, dziewczynki i chłopcy kl. III ? IV oraz V ? VI,  kobiety do 21 lat i powyżej 21 roku, mężczyźni powyżej 21 lat (reprezentanci instytucji, grup): ? Służba Liturgiczna Parafii MB Różańcowej w Chrzanowie, ? Przedszkole Samorządowe w Balinie, ? Urząd Miejski w Chrzanowi, ?  PMOS Chrzanów, ? Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej.

Wszystkim zawodnikom serdecznie dziękujemy za udział w tym Jubileuszowym X Biegu a  zwycięzcą serdecznie gratulujemy.

Głównym sędzią biegu od dziesięciu lat jest Pani Halina Książek ? nauczyciel wychowania fizycznego w SP Nr 1 w Chrzanowie oraz była reprezentantka Polski w biegach długich. Od 31 lat związana z Chrzanowem, organizator wielu imprez sportowych na terenie gminy i powiatu. Przyjaciel dzieci i młodzieży.  Komentatorem sportowym od wielu lat jest Pan Leszek Wójcik nauczyciele wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej Nr 1   w Chrzanowie. Trener I ligowego zespołu piłki ręcznej MTS Chrzanów, wiceprezes UMKS-PMOS Chrzanów. Ogromne sukcesy w szkoleniu młodych sportowców. Z juniorami starszymi zajął II miejsce w Polsce.

Niedziela 5 października ostatni i najważniejszy dzień Odpustu Parafialnego ? Msza Święta Odpustowa z procesją Eucharystyczną wokół kościoła pod przewodnictwem Ks. prałat Stanisława Krzysika  proboszcza Parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini Sierszy

Od godz. 14.20 nasz Festyn Parafialny uczciły dzieci i nauczyciele z chrzanowskich szkól oraz przedszkoli. Piękne kolorowe – różnotematyczne programy artystyczne zaprezentowały dzieci i młodzież: z Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Chrzanowie pod kierunkiem Aleksandry Nowak, Mirosławy Czerwonki, Magdaleny Babik, z Przedszkola Samorządowego Nr 7 w Chrzanowie pod kierunkiem Halin Kopyć i Haliny Dudek,  z Przedszkola Samorządowego Nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi pod kierunkiem Joanny Frydel, Bernadetty Kuś, Bożeny Windak i Anety Stanuch,  ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi pod kierunkiem  Katarzyny Miranowicz, Bożeny Motyl i Anny Zięby. W tym roku mogliśmy zobaczyć ponadto uczniów z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chrzanowie: Zespół ?Świerszcze? przygotowany przez Agnieszkę Łach i Zespół ?Iskierki? przygotowany przez Małgorzatę Księżyk.  Tradycyjnie mogliśmy wziąć udział w spotkaniu ewangelizacyjnym przygotowanym przez  Grupę modlitewną Odnowę w Duchu Świętym. Po Mszy Św. i różańcu o godz.. 18.15 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego ?Mój ulubiony Święty? i wręczono nagrody.

Ponadto całą niedzielę prowadzone były Modlitwy Wstawiennicze  przez Grupę Modlitewną Odnowę w Duchu Św. w dolnym kościele, można było uczestniczyć w modlitwie prowadzonej przez Grupę Neokatechumenatu,  czynna była kawiarenka parafialna gdzie tradycyjnie na  gości czekały smakołyki ? pyszne ciasta, można było zjeść również gorący i smaczny bigos przygotowany przez Oazę Rodzin. Przez całą niedzielę można było kupić dobrą książkę przy stoisku Św. Mikołaja, zbadać poziom cukru we krwi w punkcie Stowarzyszenia Diabetyków, zwiedzać piękne wystawy w domu katechetycznym, które profesjonalnie przygotował  Pan Kazimierz Jaśko i Pan Stanisław Jarzęcki. Kustoszem wystawy kolejny rok była Zofia Jaruzel. XVII Festyn Parafialny tradycyjnie już zakończono wspólnym spotkaniem w kawiarence parafialnej.

Dziękujemy wszystkim Grupom Parafialnym, wszystkim parafianom, wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do organizacji kolejnego bo  już XVII Festynu Parafialnego organizowanego w naszej parafii.

Jolanta KupiecPrezes POAK w Chrzanowie

1XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!? 2XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!?

3XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!? 4XVII Festyn Parafialny pod hasłem ?Wiara daje siłę!!!?

kliknij – powiększ

————————————————–

jolantaKupiec.nagrodaCo słychać w parafii?

Pani Jolanta Kupiec laureatką Nagrody Specjalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2014.

Na wniosek Pana Jana Smółki ? Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i RekreacjiPani Jolanta Kupiec została uhonorowana Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku. Nagrody takie uzyskują osoby i instytucje w szczególny sposób zasłużone dla kultury narodowej.                                                                                                                

Pani Jolanta Kupiec zawodowo związana jest z MOKSiR w Chrzanowie jako animatorka kultury, organizatorka konkursów poetyckich i recytatorskich, spotkań poetyckich, literackich, współredaktorka wielu tomików poezji wreszcie 20-letni Prezes Grupy Twórczej „Cumulus”. Poza pracą zawodową Pani Jola aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta i naszej wspólnoty parafialnej ? od roku 1999 jest członkiem Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej działającego przy Parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie a ostatnio od 2011 roku Prezesem Oddziału jak również członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej. Akcja Katolicka jako stowarzyszenie katolików świeckich stawia sobie za cel troskę o formację, duchowy rozwój człowieka w oparciu o wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła Katolickiego. W myśl tych zasad Pani Jola Kupiec realizuje się w pracy zawodowej i społecznej. Za poświęcenie swojego czasu, zaangażowanie i chęć pracy z dziećmi i młodzieżą Jolanta Kupiec otrzymuje dziesiątki dyplomów, podziękowań i listów gratulacyjnych. To wszystko jest satysfakcją, ale jest jeszcze inny aspekt tej działalności – po prostu,  tylko i aż  – ludzka przyjaźń i zaufanie, które towarzyszy Jolancie Kupiec w jej codziennym życiu, wypełnionym pracą dla innych, pracą, którą – jak sama często powtarza – bardzo kocha. A największą jej satysfakcją jest zapewne właśnie to wielkie wyróżnienie otrzymane od MINISTRA KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO, który w treści dyplomu pisze:  ? ?Mam prawdziwą satysfakcję i przyjemność przyznać Pani ? w uznaniu Pani nieocenionych zasług dla kultury polskiej ? NAGRODĘ SPECJALNĄ??

Serdecznie gratuluję Joli uzyskanego wyróżnienia i serdecznie dziękuję w imieniu własnym i naszej wspólnoty za poświęcony czas, zaangażowanie i ?serce do pracy?. Życzymy Ci Jolu wszelkiej satysfakcji w życiu codziennym wypełnionym pracą dla innych. Życzymy również odrobiny radości ze swoich spełnionych dokonań. Niech Pan Bóg błogosławi a Matka Boża zawsze Ci sprzyja. A teraz proszę w uzupełnieniu o garść istotnych szczegółów dotyczących Ciebie i Twojej drogi.

?W 1985 roku  podjęłam pracę zawodową w MOKSiR w Chrzanowie –  był to trafny wybór, gdyż znalazłam się na swoim miejscu. Kocham ludzi a praca w MOKSiRze to głównie kontakt z ludźmi.  Zakres mojej pracy jest bardzo szeroki i różnorodny. Jestem instruktorem kulturalno-wychowawczym i zajmuje się: organizacją imprez kulturalnych, artystycznych, współpracuję z placówkami oświatowymi oraz z instytucjami kulturalnymi w mieście i rejonie. W MOKSiRze nauczyłam się dobrej organizacji imprez i tym dzielę się z innymi. Jak już było wspomniane jestem członkiem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w naszej parafii i od XVII lat współorganizuję nasz Festyn Parafialny, który trwa trzy dni. W tym roku mieliśmy już V Pieszy Rajd Maryjny do Parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie i X Bieg Uliczny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

Od 2011 roku jestem również członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej gdzie współpracuję z innymi stowarzyszeniami organizując imprezy kulturalno-religijne m.in.: Ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej ?Napisz Błogosławionemu Księdzu Jerzemu Popiełuszce jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz” Organizatorem konkursu jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Telewizją Polską S.A. oraz XII Małopolski Przegląd Pieśni Patriotycznej i  V Ogólnopolski Festiwal  Pieśni Patriotycznej.?

I jeszcze słowo Księdza Proboszcza:

Z radością przyjąłem wiadomość, iż cicha, spokojna i systematyczna praca Pani Jolanty została dostrzeżona i nagrodzona (i to nie dlatego, że jest Prezesem naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej). W dzisiejszych czasach, kiedy to nastawieni jesteśmy na konsumpcjonizm, do większości spraw podchodzimy na zasadzie: ?co ja z tego będę miał?, dostrzec człowieka, który troszczy się o rozwój i piękno ducha ludzkiego jest bardzo trudno. Pani Jolanta jest taką osobą; troszczy się to, byśmy mogli żyć dorobkiem artystycznym naszego Miasta i regionu, a także rozwijali w sobie samych i młodych patriotyzm, miłość do Ojczyzny, dostrzegając, że wypływają one z naszych chrześcijańskich korzeni. Jestem bardzo wdzięczny za pracę i zaangażowanie Pani Jolanty w Parafii, pracę, której na co dzień może nie widać, a dopiero w czasie większych uroczystości ?rzuca się w oczy?, bo już koniecznie trzeba ?wyjść przed szereg? ? jak w czasie ?Parafiady?, gdzie pełni rolę Gospodarza Festynu, niby trzy dni, ale przygotowań parę miesięcy. I za tę pracę cichą, spokojną, wytrwałą i beż oczekiwania na uznanie i oklaski bardzo serdecznie Pani Jolancie dziękuję.

Serdecznie dziękuję Pani Jolancie Kupiec za możliwość przybliżenia czytelnikom Jej postaci a Księdzu Proboszczowi za ciepłe słowa skierowane do laureatki.

Szczęść Boże!!!

Ryszard Wroński

2014-11-07