Arch. krakowska. Spotkanie integracyjne członków i sympatyków AK w Rabie Wyżnej.

W sobotę 20-go września 2014 r. do Raby Wyżnej przybyli na doroczne spotkanie integracyjne członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej z całej Archidiecezji Krakowskiej. Tym razem przybył również Metropolita ks. kard. Stanisław Dziwisz. Wcześniej, uczestnicy zostali powitani przez ks. asystenta Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rabie Wyżnej  ks. Norberta Sarotę. Krótko przedstawił historię parafii i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza ? rodaka Raby Wyżnej. Na początku Mszy św. odbyło się poświęcenie odrestaurowanego obrazu Matki Bożej Bolesnej, a następnie poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rabie Wyżnej ufundowanego przez proboszcza i dziekana ks. Antoniego Zuziaka. W ten sposób Parafialny Oddział Akcji Katolickiej podkreślił obchody 15-lecia swojego istnienia. Piękny sztandar został wyhaftowany przez te same siostry Karmelitanki w Częstochowie co i sztandar diecezjalny. Ksiądz Kardynał w swojej homilii ujął w skrócie całą historię Akcji Katolickiej od papieża Leona XIII, wyróżniając rolę i wypowiedzi papieży Piusa X i Piusa XI, a kończąc na roli, jaką odegrał św. Jan Paweł II wzywając biskupów polskich do odrodzenia w Polsce Akcji Katolickiej. Pod koniec homilii mówca z troską powiedział m.in.:  ?Drogie siostry, drodzy bracia ? członkowie Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej: jestem z wami! Cenię waszą misję, wasz zapał, wasze zaangażowanie. Dziękuję wam za waszą służbę. Kościół Krakowski potrzebuje waszego świadectwa. Idźcie odważnie naprzód wybraną drogą. Zdobywajcie nowych adeptów dla waszej, dla naszej wspólnej sprawy wcielania w życie Ewangelii. Niech w tym dziele towarzyszy wam Boże błogosławieństwo. Niech wam je wyprasza Maryja, Matka Jezusa i Jego pierwsza uczennica. Niech wstawia się za wami św. Stanisław, Biskup i Męczennik, patron ładu moralnego w naszej Ojczyźnie. Niech upraszają wam potrzebne łaski święci męczennicy koreańscy, patronowie dzisiejszego dnia. I niech inspiruje was do modlitwy i służby św. Jan Paweł II.?

Po podziękowaniu Koncelebransom Mszy św. na czele z Ks. Kardynałem i wszystkim grupom obecnym na uroczystości, jeszcze raz zabrał głos Ksiądz Kardynał ustosunkowując się żartobliwie do wypowiedzi prezesa oraz z naciskiem wezwał świeckich i duchownych  z Akcji Katolickiej do zintensyfikowania rozwoju i działania tej organizacji dla dobra Kościoła i społeczeństwa. Podkreślił potrzebę istnienia i rozwoju Akcji Katolickiej ? zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach?

Następnym punktem spotkania była prelekcja ? wykład ks. prof. Jana Machniaka na temat: ?Społeczny wymiar wiary?. Ks. Profesor przekazał garść myśli i przykładów towarzyszących, wyróżniających społeczny wymiar wiary. Wystąpienie było kolejną lekcją formacyjną, która winna być wykorzystana tak w pracy Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej, jak i w życiu indywidualnym. Po wykładzie Ks. Profesor poprowadził południową  modlitwę Anioł Pański.

Potem uczestnicy spotkania zatrzymali się na chwilę przed pomnikiem przedstawiającym moment święceń biskupich  ks. kard. Stanisława Dziwisza przez św. Jana Pawła II. Na pomniku utrwalono kluczowe słowa święceń: ?Wielbię Ducha Świętego, który  przez moje ręce udziela Ci sakry biskupiej?.

Następnie uczestnicy przeszli do I Gimnazjum im Jana Pawła II ? szczególnej dumy miejscowych mieszkańców. W budynku szkolnym powitała nas pani dyrektor mgr Edyta Miśkowiec i zachęciła wszystkich do zwiedzenia szkoły pełnej różnych pamiątek i zdjęć związanych z Patronem Gimnazjum. W głównym holu na ścianie frontowej jest umieszczone popiersie św. Jana Pawła II i jego słowa: ?Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali?. Niektórzy z uczestników skorzystali z okazji wpisania się do wyłożonej Księgi Pamiątkowej. Po zwiedzeniu szkoły uczestnicy przeszli do budynku Straży Pożarnej na suto przygotowany posiłek ? uroczysty obiad. Każdy z uczestników został w progu powitany przez Panią Prezes z pomagającą jej koleżanką, tradycyjnym chlebem i zamiast soli plasterkiem oscypka. W czasie posiłku przygrywał i śpiewał zespół młodych góralek i górali w strojach regionalnych. W czasie uroczystej agapy, z niespodzianką wystąpił wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz (bratanek Kardynała), który wręczył pamiątkowe medale odlane z okazji kanonizacji Jana Pawła II czterem osobom: ks. kan. Mirosławowi Dziedzicowi ? asystentowi diecezjalnemu AK, prezesowi Zarządu DIAK Janowi Wilkowi, pani prezes POAK Marii Chromy i ks. asystentowi POAK Norbertowi Sarocie. Pani prezes POAK rozdała wszystkim prezesom POAK z Archidiecezji przygotowane komplety wydawnictw o Rabie Wyżnej wraz z mapą okolicy.

W remizie rozłożył dużą ilość Carolusów ks. kan.  Henryk Młynarczyk ? czasopisma wytrwale przez niego redagowanego głównie dla VI rejonu Archidiecezji, chociaż rozchodzi się również i w innych rejonach. Akcja Katolicka jest bardzo wdzięczna Księdzu  Kanonikowi za życzliwe jej upowszechnianie.

Na koniec, z powodu padającego deszczu spotkanie zakończyło się w kościele odmówieniem koronki do Miłosierdzia Bożego zamiast Drogi Krzyżowej prowadzącej w plenerze do Jubileuszowego Krzyża zbudowanym na dość wysokim wzniesieniu. Końcowym rozesłaniem było błogosławieństwo udzielone przez Księdza Asystenta diecezjalnego..

Tak zakończyło się uroczyste spotkanie członków i sympatyków Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej ? pieczołowicie przygotowane przez gospodarzy na czele z panią prezes Marią Chromy. DZIĘKUJEMY!!!

Gratulujemy serdecznie 15-letniego trwania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Rabie Wyżnej oraz  życzymy dalszego rozwoju i licznych dalszych sukcesów w działalności!

Jan Wilk, prezes DIAK

patrz – galeria
Arch. krakowska. Spotkanie integracyjne członków i sympatyków AK w Rabie Wyżnej..2014-10-01_014

2014-10-01