Arch. krakowska. Uczczenie św. Jadwigi Królowej w Nowym Bieżanowie z udziałem Akcji Katolickiej.

W sobotę 24-go czerwca  2017 r. do Sanktuarium Najświętszej Rodziny  w Nowym Bieżanowie przybyli na doroczne spotkanie członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej dla uczczenia swojej patronki  św. Jadwigi Królowej. Zanim została celebrowana Msza św. godzinę wcześniej odmówiono różaniec  prowadzony przez członków Akcji Katolickiej, po czym odprawiono Nabożeństwo Czerwcowe.  Program spotkania został przedstawiony  na przygotowanym  przez gospodarzy plakacie ( POAK 2).

 Uczestnicy przybyli  przeważnie z Krakowa i  nieodległych miejscowości.  Dla podkreślenia rangi spotkania uczestniczył w uroczystości  poczet sztandarowy  Akcji  Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.  Na ołtarzu były ustawione Relikwie św. Jadwigi Królowej i Relikwie św. Jana Pawła II.  W ten sposób bardzo wymownie były reprezentowane te wielkie i drogie Akcji Katolickiej postacie.  Są one w wymownej scenie obecne na rewersie sztandaru diecezjalnego Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.  To św. Jan Paweł II był inicjatorem Akcji Katolickiej w Polsce upominając się o nią przed  biskupami polskimi zebranymi w Rzymie w 1993 r.  Akcja Katolicka w Krakowie powstała w 1997 roku, właśnie w roku uroczystej kanonizacji św. Jadwigi Królowej na Błoniach Krakowskich. A nam pozostaje radość w sercach, że to właśnie Ona jest patronką Akcji Katolickiej naszej Archidiecezji. W tym jubileuszowym i dla nas roku, uczciliśmy św. Jadwigę 8-go czerwca w Katedrze Wawelskiej będąc tam ze sztandarem. Inna grupa uczciła Patronkę w parafii św. Jadwigi Królowej. Ostatnim akordem było to spotkanie w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie. To Sanktuarium jest bliskie Akcji Katolickiej bo w podstawę ołtarza jest wmurowany statut naszego stowarzyszenia i dwaj asystenci diecezjalni są kolejnymi proboszczami tej parafii.

W obecnym roku uroczystość została wzbogacona współudziałem  chóru  parafialnego ?Familia?, który uroczyście obchodził jubileusz 25-lecia dyrygowania  pani Beaty Kaczmarskiej.  Chór po Mszy św. wystąpił z pięknym koncertem. Chór liczący 31 lat  zaprezentował szereg wspaniałych utworów w występie koncertowym, ale również  objął oprawą muzyczną  Mszę św. koncelebrowaną pod przewodnictwem  pierwszego asystenta diecezjalnego ks. prał. Józefa Jakubca.  Wspólnie koncelebrowali: ks. kan. Mirosław Dziedzic ? obecny asystent diecezjalny i proboszcz Najświętszej Rodziny,  ks. Stanisław Staśko, ks. Józef Palenica ? proboszcz ze Swoszowic i ks. Józef Chodurek. Po Mszy św. ks. Józef Chodurek był  konferansjerem koncertu, członkiem i  solistą  chóru ?Familia?.

Chór odnosi sukcesy krajowe i zagraniczne. Na koniec koncertu chór zaśpiewał wraz ze wszystkimi uczestnikami  wzruszającą pieśń  ?Abba ? Ojcze?. Wszyscy spontanicznie podali sobie ręce, by w rytm tej pieśni – piosenki, przypominającej Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze,  radośnie ją odtwarzać?  Na zakończenie były kwiaty i życzenia pod adresem Jubilatki. Wszystko to złożyło się na piękny prezent jubileuszowy  pani dyrygent Beaty Kaczmarskiej.

Jan Wilk

2017-05-28

patrz – galeria (foto.: Adam Stawiarski)